Państwo
Pracownicy prokuratury zaprotestują w poniedziałek
Prokuratura Generalna| protest| płace| urlop na żądanie| Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP
włącz czytnikW najbliższy poniedziałek odbędzie się w całej Polsce protest pracowników administracji prokuratury (urzędników zatrudnionych w sekretariatach i pozostałych). Protest dotyczy płac, ale nie prokuratorów i sędziów.
Jak czytamy w komunikacie rzecznika prasowego Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, w związku pogarszającą się od lat sytuacją ekonomiczną pracowników prokuratury oraz brakiem działań ze strony władzy wykonawczej oraz Prokuratury Generalnej na rzecz jej zmiany Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP postanowiła ogłosić na dzień 10 czerwca 2013 r. ostrzegawczą akcję protestacyjną polegająca na:
1) uczestnictwie w honorowym oddawaniu krwi,
2) korzystaniu z urlopów na żądanie,
3) umieszczeniu w widocznym miejscu emblematów dotyczących protestu w postaci plakietek.
Związek wezwał wszystkich pracowników administracji i pozostałych do czynnego uczestnictwa w jednej z wymienionych form protestu. Zaapelował też do prokuratorów o czynne poparcie postulatów dotyczących płac urzędników i przyłączenie się do akcji.
Związek zastrzega możliwość kontynuowania działań protestacyjnych we wrześniu 2013 r. w przypadku nie uwzględnienia postulatów.
Jak czytamy w komunikacie, przystępując do akcji protestacyjnej Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury zwraca się:
1. Do Prezesa Rady Ministrów o udzielenie informacji, czy w roku 2014 r. po raz kolejny planowane jest zamrożenie płac pracowników prokuratury i sądów, co w ostatnich latach doprowadziło do drastycznego spadku ich realnej wartości i zubożenia całego korpusu urzędniczego w wymiarze sprawiedliwości przy jednoczesnym, towarzyszącym temu procesowi realnym wzroście wynagrodzeń w innych działach administracji rządowej i samorządowej w wyniku zwiększania funduszów nagradzania i premiowania, a nadto o podjęcie działań na rzecz podwyższenia wynagrodzeń począwszy od 2014 r.
2. Do Prokuratora Generalnego oraz Prokuratorów Apelacyjnych i Okręgowych o podjęcie działań mających na celu zwiększenie środków na płace pracowników prokuratury w ramach posiadanych funduszy, a w szczególności zaniechanie ich przekazywania z paragrafu 4010 (płace) na inne cele.
Związek przypomina, że postulaty urzędników zatrudnionych w prokuraturze znane są politykom i znalazły odzwierciedlenie w Dezyderacie nr 3 Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka z 18 kwietnia 2013 r., zgodnie z którym płace urzędników prokuratury i sądownictwa nie dopowiadają godności sprawowanego urzędu i zakresowi obowiązków. Komisja w Dezyderacie postuluje stworzenie czytelnych zasad wynagradzania i awansu w prokuraturze oraz sądownictwie w sposób uwzględniający role tego korpusu urzędniczego w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości oraz stopień dewaluacji płac w ostatnich latach. - Dezyderat dotychczas nie doczekał się odpowiedzi ze strony Rządu i Prokuratury Generalnej - stwierdza rzecznik związku Jacek Skała.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.