Państwo



Prezydent skierował do Sejmu projekt dot. obrony przeciwrakietowej

Bronisław Komorowski| podpis prezydenta| Prezydent| system obrony przeciwrakietowej

włącz czytnik
Prezydent skierował do Sejmu projekt dot. obrony przeciwrakietowej

Prezydent Bronisław Komorowski 24 września br. podpisał i przesłał do Marszałka Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

- Projekt ma na celu uruchomienie finansowania priorytetu wśród priorytetów, jakim jest projekt budowy przez Polskę systemu obrony przeciwrakietowej, tak aby w ciągu 10 lat stał on sie faktem na miarę polskich możliwości, potrzeb i wyzwań, które stoją przed Polską i przed Sojuszem Północnoatlantyckim jako całością - powiedział prezydent podczas poniedziałkowej uroczystości w Belwederze.

Intencją inicjatywy prezydenckiej jest ustanowienie mechanizmu wzmacniającego w perspektywie wieloletniej stabilność finansowania najważniejszego i najpilniejszego z priorytetów rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na nadchodzącą dekadę, jakim jest wyposażenie ich w środki obrony przeciwrakietowej w ramach systemu obrony powietrznej. Priorytet taki został ustalony w postanowieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 8 listopada 2011 r. określającym główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i ich przygotowań do obrony państwa na lata 2013-2022.

Warto podkreślić, że Prezydentowi RP zależy na uzyskaniu konsensu i poparcia wszystkich sił politycznych dla tego najważniejszego dla polskiego wojska programu modernizacyjnego. Z powyższych względów ta kwestia była już przedmiotem obrad Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Ponadto szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego złożył propozycję spotkań informacyjnych, wyjaśniających i konsultacyjnych wszystkim klubom parlamentarnym.

Bronisław Komorowski w podpisanym projekcie nowelizacji ustawy proponuje, aby korzystając z obowiązujących przepisów, gwarantujących przeznaczanie 1,95 proc. PKB na obronność, coroczny przyrost budżetu MON, wynikający ze wzrostu gospodarczego, przeznaczać na budowę nowoczesnego systemu obrony przeciwrakietowej. Wejście w życie projektowanej ustawy nie pociąga więc za sobą dodatkowych obciążeń dla budżetu państwa. Projekt zyskał poparcie w stanowisku rządu  w sprawie rozwoju systemu obrony powietrznej z 11 września br.

Na podstawie obecnych prognoz dotyczących wzrostu PKB ocenia się, że przyjęcie proponowanego rozwiązania pozwoliłoby uzyskać na ww. cel w latach 2014-2023 kwotę w przedziale 8-12 mld zł. Rok 2013 zostanie wykorzystany na zaplanowanie i przygotowanie procedur umożliwiających finansowanie wyposażenia Sił Zbrojnych RP w środki obrony przeciwrakietowej począwszy od 2014 r. 

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.