Państwo
Rada Legislacyjna: słuszne domniemanie uczciwości
przedsiębiorcy| Rada Legislacyjna| Sejm| ustawa o swobodzie działalności gospodarczej| wspólny rynek
włącz czytnikRada Legislacyjna za trafną i potrzebną uznaje propozycję ustanowienia zasady przyjaznej dla przedsiębiorców interpretacji przepisów i zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy.
Sejm na obecnym posiedzeniu, które odbywa się w dniach od 9 do 11 września br. przedyskutuje projekt nowej ustawy - Prawo działalności gospodarczej
Wykreślenie zbędnych przepisów
Według ekspertów z Rady Legislacyjnej potrzebne jest uchwalenie nowej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która pozwoli wyeliminować zbędne przepisy oraz wprowadzić nowe, które będą wyrazem gwarancji konstytucyjnej zasady wolności działalności gospodarczej.
Przemiany społeczne i gospodarcze, nowe wyzwania stojące przed polskimi przedsiębiorcami, w tym także,wynikające z przyczyn zewnętrznych (jak wpływ na warunki i kierunki prowadzenia działalności gospodarczej przez polskich przedsiębiorców w warunkach wspólnego rynku europejskiego), przemawiają za wprowadzeniem nowej ustawy.
Działalność jednolita
Rada Legislacyjna zauważa, że definicja przedsiębiorcy znajduje się w Kodeksie cywilnym (art. 431), a więc trzeba do niej się odnieść, co pozwoli usunąć z niej element działalności zawodowej. To było do tej pory pojęcie inne od działalności gospodarczej. Należy podnieść, że rozróżnienie między działalnością gospodarczą a zawodową wywoływało istotne problemy interpretacyjne.
Zarówno wskazane odesłanie, jak i włączenie działalności zawodowej do pojęcia działalności gospodarczej Rada Legislacyjna ocenia zdecydowanie pozytywnie. Zmierza to w kierunku pożądanego ujednolicenia w systemie prawa kluczowych dla gospodarki pojęć przedsiębiorcy i działalności gospodarczej. Pozwala także odróżnić pojęcie działalności gospodarczej (w której mieścić się będzie działalność zawodowa) od pojęcia zawodowego charakteru określonych czynności, które są przedmiotem regulacji art. 13 projektu (zasada profesjonalizmu).
Rada Legislacyjna za trafną i potrzebną uznaje też propozycję ustanowienia prawnej zasady przyjaznej dla przedsiębiorców interpretacji przepisów i zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy.
Lex.pl
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.