Państwo
Reprezentanci miast krytycznie o ustawie śmieciowej
Krajowa Izba Gospodarki Odpadami| Traktat akcesyjny| ustawa o gospodarce komunalnej| zbiórka śmieci| Związek Miast polskich
włącz czytnikPodczas posiedzenia w Inowrocławiu 17 maja 2013 r. członkowie Zarządu ZMP dyskutowali o aktualnej sytuacji w gospodarce odpadami i zaapelowali do rządu o wypracowanie sposobu postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych oraz o ogólnopolską i rzetelną kampanię edukacyjną i informacyjną na temat organizacji gospodarki odpadami w związku ze zmianami wprowadzonymi nowelizacją ustawy. [Przedstawiamy fragment relacji z tego posiedzenia - red. OK].
Dyrektor Biura ZMP, Andrzej Porawski na podstawie danych zbieranych przez wojewodów powiedział, że większość gmin podjęła już uchwały i blisko ponad 60% przetargów na odbiór odpadów zostało już ogłoszonych przez gminy. Przedstawiciele miast członkowskich zasiadający w Zarządzie wysłuchali propozycji Krajowej Izby Gospodarki Odpadami, które zaprezentował prezes Tomasz Uciński. Na podstawie dyskusji wypracowano stanowisko Związku (http://www.zmp.poznan.pl/strona-3-uchwaly_i_stanowiska_zmp.html) skierowane do rządu dotyczące zmian w ustawie. Przypomniano w nim, że konieczność przeprowadzenia zmian systemowych w tym obszarze była znana od chwili podpisania przez Polskę traktatu akcesyjnego do Unii Europejskiej, czyli od kwietnia 2003 roku. Zmiany systemu zostały uchwalone jednak dopiero po ośmiu latach, przy czym ustawa nie uwzględniła wielu postulatów ZMP. Ich część przyjęto w nowelizacji ustawy, przeprowadzonej z inicjatywy Senatu, uchwalonej 25 stycznia 2013 r. Mimo to ustawa nadal zawiera przepisy kontrowersyjne i błędy, które utrudniają jej wdrożenie i wymagają szybkich korekt. W opinii Zarządu gminy otrzymały zbyt krótki czas na przeprowadzenie systemowych zmian w tak wrażliwej społecznie, komunalnej usłudze publicznej, co było spowodowane tym, że akty wykonawcze, niezbędne do wdrożenia ustawy, wydano w okresie od marca 2012 do stycznia 2013 roku, a wojewódzkie plany gospodarki odpadami powstały w większości w drugiej połowie 2012 roku.
Zwrócono także uwagę, że wykluczono możliwość zlecenia realizacji tych zadań własnemu podmiotowi, utworzonemu na podstawie ustawy o gospodarce komunalnej (zamówienie „in house”), co dodatkowo utrudnia wdrażanie tej ustawy. Wszystkie te okoliczności mogą spowodować poważne konsekwencje społeczno-gospodarcze, dlatego wezwano rząd do szybkiego (wspólnie z organizacjami samorządowymi, w ramach Komisji Wspólnej Rządu i ST) wypracowania sposobu postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych, które w początkowym okresie wdrażania ustawy będą występować nader często, ale ustawodawca nie przewidział okresu przejściowego. Zarząd ZMP domaga się ponadto ogólnopolskiej akcji informacyjnej.
Reprezentanci miast w dyskusji poruszali również kwestie ekonomicznego podejścia do inwestycji takich jak spalarnie odpadów. Innym problemem jest sprawa zgłaszana przez spółdzielnie mieszkaniowe. Zarządcy budynków mieszkalnych muszą składać oświadczenie o liczbie osób pod rygorem kary, a mieszkańcy nie mają obowiązku złożenia prawdziwej informacji. Powinien być wprowadzony system komasowania zamówień dla paru użytkowników mieszczących się w jednym budynku, gdyż obecnie każdy lokal użytkowy znajdujący się jednym w obiekcie musi zadeklarować pojemnik na odpady.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.