Państwo
RPO w Radiowej Trójce: państwo wpakowało opiekunów osób niepełnosprawnych w pułapkę
NIK| prof. Irena Lipowicz| protest| RPO| Sejm| świadczenie pielęgnacyjne| Trybunał Konstytucyjny
włącz czytnikRzecznik Praw Obywatelskich uważa, że protesty opiekunów osób niepełnosprawnych obudziły społeczeństwo i sprawiły, że nagle także politycy dostrzegli problem.
Profesor Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich powiedziała 3 kwietnia w Trójce, że sytuacja opiekunów dorosłych niepełnosprawnych jest dramatyczna, dla nich 520 zł zasiłku to bardzo duża suma. Jej zdaniem osoby, którym zabrano w 2013 roku te świadczenia, mogą czuć się oszukane i wepchnięte w pułapkę. - Państwo powiedziało: zrezygnujcie z pracy, poświęćcie się opiece nad dorosłymi niepełnosprawnymi, a my wam będziemy wypłacać pewne świadczenia - powiedziała RPO. - Teraz po dwóch latach państwo mówi: myśmy tylko żartowali, proszę wrócić na rynek pracy, tracicie ten zasiłek - dodała.
Jak wyjaśniła, z pracy zrezygnowało na przykład wiele kobiet po pięćdziesiątce. Osoba w tym wieku, mająca niepełnosprawne dziecko ma nikłe szanse na powrót do pracy. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odebrania świadczeń opiekunom. TK uznał, że było to niezgodne z ustawą zasadniczą. Dzięki temu zasiłek w wysokości 520 zł zostanie przywrócony, a zaległe świadczenia będą wypłacone. Prof. Lipowicz zwróciła jednak uwagę na to, jak długo trwa wykonanie wyroku. - Proszę popatrzeć jakie to jest smutne w odniesieniu do pracy parlamentu - powiedziała.
Przypomniała, że decyzja TK zapadła 5 grudnia i od tego momentu każdy poseł mógł złożyć projekt ustawy, która umożliwiłaby wykonanie wyroku. Nie było jednak żadnej reakcji. Dopiero protesty opiekunów w Sejmie i przed nim spowodowały, że prace przybrały galopujące tempo.
RPO przyznała, że rozważa zgłoszenie do Najwyższej Izby Kontroli sprawy opóźnień w przywróceniu świadczeń. Dodała, że będzie próbowała dojść do tego, które osoby są odpowiedzialne za odebranie zasiłków opiekunom osób niepełnosprawnych i postara się, by pociągnięto je do odpowiedzialności.
Rozmawiał Marcin Zaborski.
Polskie Radio
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.