Państwo



Rząd jest za równością wierzycieli upadłej firmy

Janusz Piechociński| Ministerstwo Gospodarki| Ministerstwo Sprawiedliwości| Prawo upadłościowe i naprawcze| upadłość| wierzytelność| zaspokojenie wierzytelności

włącz czytnik
Rząd jest za równością wierzycieli upadłej firmy

Nowelizacja przepisów Prawa upadłościowego powinna doprowadzić do likwidacji uprzywilejowania wierzycieli publicznoprawnych wobec pozostałych wierzycieli upadłej firmy - stwierdził wicepremier Janusz Piechociński, komentując zmiany proponowane w prawie upadłościwym.

Chodzi o projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Ministerstwem Gospodarki. Przyjął go Komitet Rady Ministrów 16 stycznia 2014 r. Regulacja postępowania restrukturyzacyjnego obejmuje przyjęcie nowej ustawy Prawo restrukturyzacyjne i nowelizację ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze.

- Ochrona kontrahentów upadłych firm jest konieczna, aby tworzyć najlepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej – podkreśla wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. I dodaje, że upadła firma nie ma środków na pokrycie należności prywatnych wierzycieli po zapłaceniu podatków i innych opłat na rzecz państwa. Prowadzi to do zjawiska lawinowych upadłości.

Projekt przewiduje zniesienie uprzywilejowania dla wierzycieli z tzw. pierwszej i trzeciej kategorii. Zakłada on bowiem zmianę zakresu pięciu dotychczas istniejących kategorii zaspokojenia wierzytelności. Nowe przepisy proponują połączenie pierwszej i drugiej w jedną kategorię pierwszą, a także trzeciej i czwartej w jedną kategorię drugą. Dotychczasowa kategoria piąta stałaby się kategorią trzecią.

W świetle obowiązującego prawa upadłe przedsiębiorstwo musi najpierw uregulować należności z pierwszej, drugiej i trzeciej kategorii zaspokojenia wierzytelności. Dopiero potem, jeśli dysponuje środkami, pokrywa koszty z pozostałych kategorii. Dotychczasowa kategoria pierwsza dotyczy m.in. kosztów postępowania upadłościowego, renty za wywołanie choroby, niezdolności do pracy. W drugiej zawierają się uprzywilejowane należności powstałe przed ogłoszeniem upadłości, takie jak należności ze stosunku pracy, należności alimentacyjne. Trzecia obejmuje podatki i inne daniny publiczne, czwarta – inne należności, które nie podlegają zaspokojeniu w kategorii piątej. Piąta natomiast, ostatnia dotychczasowa kategoria, dotyczy odsetek, które nie należą do wyższych kategorii, a także sądowych kar grzywny i należności z tytułu darowizn i zapisów. W praktyce zaspokojenie wierzycieli kategorii czwartej, czyli przedsiębiorców jest często minimalne.
Lex.pl

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.