Państwo



Sprawozdanie Prokuratora Generalnego z rocznej działalności prokuratury w 2014 r.

Minister Sprawiedliwości| Prokuratura Generalna| przestępczość| sprawa karna| Sprawozdanie Prokuratora Generalnego| tymczasowe aresztowanie

włącz czytnik
Sprawozdanie Prokuratora Generalnego z rocznej działalności prokuratury w 2014 r.

Prokurator Generalny przygotował sprawozdanie z rocznej działalności w roku 2014, które złożył Ministrowi Sprawiedliwości. We Wstępie do Sprawozdania pisze: "Sprawozdanie Prokuratora Generalnego z rocznej działalności prokuratury w 2014 r. różni się od podobnych dokumentów sporządzanych w ostatnich latach. Znacznie ograniczono jego objętość, pomijając te informacje, które uznano za zbędne. Raz jeszcze należy jednak przypomnieć, że dane te włączano z powodu oczekiwań formułowanych przez Ministra Sprawiedliwości, przedstawianych w jego stanowiskach do kolejnych sprawozdań."

W roku 2014 do prokuratur w całym kraju wpłynęło 1.048.111 spraw karnych, czyli o 81.971 mniej niż w 2013 roku. Ta liczba obrazuje skalę zadań prokuratury, choć nie wyczerpuje zakresu wszystkich obowiązków wykonywanych przez prokuratorów.

Istotny jest również wyraźnie zauważalny w ostatnich latach trend spadkowy liczby spraw, wskazujący na malejące z roku na rok zagrożenie przestępczością. Równie budujące jest wyraźne zmniejszenie liczby postępowań przygotowawczych zakończonych umorzeniem wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa. Satysfakcją napawają też ogólnie dobre wyniki pracy prokuratur.

Należy jednak zauważyć, że już w przyszłym roku nie będzie możliwości dokonania łatwych porównań osiągnięć prokuratury w poszczególnych latach. Od lipca 2015 r. zacznie bowiem obowiązywać nowy model procedury karnej, wprowadzony ustawą z 27 września 2013 r. Spowoduje on istotne zwiększenie obowiązków prokuratorów w postępowaniu jurysdykcyjnym, przy niemal niezmienionym, a niekiedy powiększonym zakresie zadań prokuratorskich w postępowaniu przygotowawczym.

Twórcy reformy założyli, że pod rządami znowelizowanej ustawy procesowej znacząco wzrośnie odsetek spraw kończących się uniewinnieniem. Warto więc zauważyć, że obecnie uniewinnienia są w praktyce sądowej rzadkością. Mniej niż co pięćdziesiąty oskarżony zostaje przez sąd uwolniony od winy (dokładnie zaledwie 1,94% wszystkich osądzonych).

Wyjątkowo rzadkie są przypadki wyroków uniewinniających tych oskarżonych, wobec których stosowano tymczasowe aresztowanie w dacie skierowania przeciwko nim aktów oskarżenia. W roku 2014 taka sytuacja miała miejsce w odniesieniu do 72 osób, podczas gdy z udziałem prokuratora osądzono łącznie 365 132 osoby.

Również warte dostrzeżenia jest, że prokuratorzy wstrzemięźliwie występowali do sądów z wnioskami o zastosowanie tymczasowego aresztowania. W ubiegłym roku po raz kolejny spadła liczba takich wniosków, z 19.410 w 2013 r. do 18.835 w 2014 r. Na przestrzeni ostatnich kliku lat możemy mówić o ponad 40% spadku liczby wniosków o zastosowanie tego środka zapobiegawczego.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.