Państwo
Wóycicka: Prezydent zdecyduje o ustawie emerytalnej po jej dokładnej analizie
NSZZ "Solidarność"| Prezydent| reforma emerytalna| Wóycicka
włącz czytnikPrezydent Bronisław Komorowski podejmie decyzję ws. ustawy emerytalnej po dokładnej analizie treści i trybu prac nad ustawą - powiedziała w poniedziałek PAP prezydencka minister Irena Wóycicka.
- Jak każda inna ustawa ustawa emerytalna będzie analizowana z punktu widzenia jej zgodności z konstytucją. Potem prezydent podejmie decyzję - zapowiedziała minister Wóycicka.
Zaznaczyła, że sprawdzana będzie zgodność z konstytucją zarówno treści ustawy jak i trybu jej przyjęcia. Prezydencka minister zastrzegła, że na razie nie może wypowiadać się o trybie prac nad ustawą, gdyż nie zakończył się jeszcze proces legislacyjny.
Irena Wóycicka przypomniała, że prezydent był zawsze rzecznikiem reformy systemu emerytalnego, której celem jest zwiększenie emerytur Polaków.
- Prezydent cieszy się też, że znaleziono rozwiązania, które uelastyczniają system i umożliwiają pobieranie częściowej emerytury przed wiekiem emerytalnym dużej rzeszy ubezpieczonych - dodała.
- Prezydent uważa, że zmiany w systemie emerytalnym są nieuchronne. Ale ostateczna decyzja zapadnie wtedy, kiedy ta ustawa zostanie przeanalizowana dokładnie - podkreśliła prezydencka minister.
Pytana, czy prezydent zamierza przed podpisaniem ustawy przeprowadzać kolejne konsultacje, odparła: - Prezydent jest otwarty na rozmowy o reformie emerytalnej, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale nie sądzę, aby były planowane jakieś kolejne konsultacje. Prezydent widzi natomiast potrzebę prowadzenia dialogu o reformach społecznych odpowiadających na zjawiska demograficzne.
Prezydent już wcześniej przeprowadził konsultacje na temat reformy emerytalnej z klubami parlamentarnymi, w kancelarii miały tez miejsce debaty poświęcone systemowi emerytalnemu oraz aktywności zawodowej osób starszych.
Odnosząc się do zapowiadanego przez "Solidarność" protestu w sprawie reformy emerytalnej przed Pałacem Prezydencki Wóycicka zaznaczyła: - To jest prawo związków zawodowych, aby protestować, dopóki trzymają się prawa. Choć dobrze by było, by protesty te nie zakłóciły radosnego dla kibiców święta, jakim jest Euro 2012.
W wielu krajach związki zawodowe nie akceptują rozwiązań dotyczących podniesienia wieku emerytalnego, chociaż w naszym przypadku to podniesienie ma też ogromną korzyść dla pracowników, bo niesie za sobą realny wzrost wysokości świadczeń emerytalnych - powiedziała minister.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.