Publicystyka



Szpital w Blachowni – reaktywacja

Blachownia| dzierżawca| nadwykonania| NSA| Polska Grupa Medyczna| powiat częstochowski| SP ZOZ| szpital| umowa dzierżawy| wojewoda śląski

włącz czytnik

Remont i kontraktowanie

Od początku grudnia w opustoszałym budynku szpitala rozpoczęły się intensywne prace przygotowawcze do remontu. Chodziło o takie przygotowanie przez projektantów prac remontowych, by w pierwszej kolejności wykonać rzeczy niezbędne przy ubieganiu się o kontrakt. Z drugiej zaś strony tak to zaprojektować i wykonać, by nie było potrzeby niczego  psuć przy następnych pracach remontowych a te tak prowadzić  by nie zakłócały pracy szpitala. To zadanie niezmiernie trudne ale do wykonania. Potrzeba było na to jednak trochę czasu. Znając jednak zakres prac jaki został już wykonany można powiedzieć, że mimo wszystko uporano się z tym w dobrym tempie. W ciągu zaledwie półtora miesiąca cały szpital został pomalowany. Każda sala, każdy korytarz i klatka schodowa zostały odnowione. Przebudowano całkowicie izbę przyjęć gdzie najpierw rozebrano istniejące ścianki działowe i postawiono nowe. Wszystkie instalacje wykonano na nowo. Nawet drzwi wejściowe zostały poszerzone a stare zamurowane. W ten sposób szpital tak naprawdę zyskał także prawdziwe wyjście ewakuacyjne, którego został pozbawiony przez rozpoczętą i nigdy nie skończoną inwestycje przychodni, która pozbawiła szpital głównego  wejścia. Szpital został także wyposażony całkowicie w nowy sprzęt i wyposażenie. Wszystko począwszy od strzykawek, skalpeli poprzez łóżka, materace, pościel i wysokospecjalistyczny sprzęt został zakupiony przez PGM. Mieszkaniec powiat ani żaden inny podatnik nie wydał na ten cel ani jednej złotówki. Po podpisaniu kontraktu pacjenci są tam leczeni tak jak we wszystkich szpitalach publicznych. Trzeba było jednak ten kontrakt uzyskać a właściwie odzyskać. Jak zaznaczyłem wcześniej z informacji jakie uzyskałem z NFZ nie byłoby problemu w przypadku gdyby firmy zawarły porozumienie. Gdyby do tego nie doszło musiałby być ogłoszony nowy konkurs na świadczenie usług medycznych dla mieszkańców powiatu częstochowskiego. To co kiedyś nie podlegało żadnej dyskusji w momencie kiedy wypowiedzenie umowy poprzedniemu dzierżawcy stało się faktem z niezrozumiałych dla mnie względów zaczęło być kontestowane. Zaczęły się pojawiać informacje o tym, że konkurs zostanie ogłoszony ale dopiero jesienią już na okres nowego kontraktowania. Nie po raz pierwszy okazało się, że szpital w Blachowni ma nie tylko przyjaciół ale i przeciwników, by nie powiedzieć wrogów. W tym miejscu należy przypomnieć, że istnieje takie opracowanie dotyczące sytuacji w służbie zdrowia na ternie woj. śląskiego opracowane na użytek urzędu marszałkowskiego, w którym w części dotyczącej północnego regionu województwa zalecano połączenie szpitala na Tysiącleciu ze szpitalem na Parkitce i likwidację Blachowni. Trzeba było wielu wyjaśnień, interwencji i próśb a także, jak to określiła jedna z radnych, „wycieczek”, by sytuację wyjaśnić i w końcu doprowadzić do pozytywnego finału.

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.