Świat



Konsultacje w sprawie przyszłości Europy: jeszcze przez 10 dni możesz zabrać głos!

federacja europejska| Komisja Europejska| konsultacje| obywatelstwo UE| Stany Zjednoczone Europy| UE| unia polityczna

włącz czytnik

Pierwsze sprawozdanie na temat obywatelstwa UE – 2010 r. wymienia 25 konkretnych działań (zob. IP/10/1390 i MEMO/10/525 – tekst dostępny w wersji angielskiej) mających na celu usunięcie przeszkód napotykanych przez obywateli UE przy korzystaniu z przysługujących im praw w UE. Od tego czasu Komisja pracowała nad realizacją swoich przyrzeczeń, przykładowo poprzez wzmocnienie praw ofiar przestępstw, ograniczenie biurokracji dla osób rejestrujących samochód w innym państwie UE, zakazanie stosowania dodatkowych opłat za korzystanie z kart kredytowych i domyślnie zaznaczonych pól dla osób dokonujących zakupów online oraz wzmocnienie prawa do rzetelnego procesu dla wszystkich obywateli UE.

W ciągu zaledwie trzech miesięcy od rozpoczęcia konsultacji w sprawie przyszłości Europy, tj. od 9 maja, wzięło w nich udział i wypełniło formularz online ponad 8404 osób. Wśród nich byli obywatele ze wszystkich państw członkowskich (8,9 % respondentów to Francuzi, 9,2 % – Niemcy, 8,9 % – Włosi, 7,6 % – Hiszpanie i 8,5 % – Polacy; aby dowiedzieć się, ilu respondentów z poszczególnych krajów wzięło udział w konsultacjach zob. załącznik).

Krótki formularz można łatwo i szybko wypełnić w internecie – potrzebny czas to około 10 minut. Konsultacje potrwają do 9 września: http://ec.europa.eu/justice/opinion/your-rights-your-future/index_pl.htm.

Kontekst

Dzięki obywatelstwu UE – które nie zastępuje obywatelstwa krajowego, lecz uzupełnia je – wszyscy obywatele 27 państw członkowskich UE mają pakiet dodatkowych praw jako obywatele UE. Obejmują one prawo do głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych i europejskich w państwie UE zamieszkania, prawo do ochrony konsularnej zagranicą na takich samych warunkach co obywatele oraz prawo petycji do Parlamentu Europejskiego, skargi do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich i prawo do udziału w europejskiej inicjatywie obywatelskiej. Ponadto każdy mieszkaniec Europy może powoływać się na prawa podstawowe zapisane w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej zawsze, gdy prawo UE jest stosowane przez instytucje UE lub wdrażane przez organy krajowe.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.