Świat



Rzecznik generalny ETS o kredytach w walutach obcych

dyrektywa o nieuczciwych praktykach handlowych| ETS| frank szwajcarski| kredyt hipoteczny| kurs zakupu waluty| Nils Wahl| waluta| Węgry

włącz czytnik
Rzecznik generalny ETS o kredytach w walutach obcych

Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Nils Wahl wypowiedział się 12 lutego na temat nieuczciwych warunków umów konsumenckich dotyczących m. In. hipotecznych kredytów w walutach obcych. Zdaniem rzecznika generalnego Nilsa Wahla możliwość oceny nieuczciwego charakteru warunków umowy, przewidujących stosowanie innego kursu wymiany walut w odniesieniu do wypłaty kredytu w walucie obcej aniżeli kurs wymiany walut mający zastosowanie do spłaty kredytu, nie jest koniecznie wyłączona.

Nawet jeżeli warunki takie mogą, a priori, być uważane za dotyczące głównego przedmiotu umowy kredytu udzielonego w walucie obcej, do sądu krajowego należy jednak ustalenie, czy konsumenci byli w stanie zrozumieć, że narazili się na dodatkowe koszty wynikające z różnicy pomiędzy kursami wymiany walut

Dyrektywa w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich stanowi, że nieuczciwe warunki w umowach zawieranych przez konsumentów z przedsiębiorcami nie będą wiążące dla konsumenta. Jednakże, jeżeli chodzi o warunki definiujące główny przedmiot umowy oraz stosunek ceny i wynagrodzenia do dostarczonych w zamian towarów lub usług, to dyrektywa przewiduje, że nie jest możliwe uznanie ich za nieuczciwe, o ile zostały one wyrażone prostym i zrozumiałym językiem.

W dniu 29 maja 2008 r. Á. Kásler i H. Káslerné Rábai zawarli z węgierskim bankiem umowę kredytu hipotecznego wyrażoną w walucie obcej. Bank przyznał kredytobiorcom kredyt w wysokości 14 400 000 forintów węgierskich (HUF) (około 46 469 EUR), których równowartość we frankach szwajcarskich (CHF) została określona na 94 240,84 CHF. Zgodnie z postanowieniami umowy małżonkowie Kásler przyjmowali do wiadomości, że poza kwotą kredytu, uzgodnione odsetki z tego tytułu oraz koszty udzielenia kredytu, jak również odsetki za zwłokę i pozostałe koszty zostaną również określone we frankach szwajcarskich.

Umowa stanowiła również, że ustalenie kwoty kredytu we frankach szwajcarskich nastąpi po kursie zakupu tej waluty, stosowanej przez bank w dniu wypłaty środków. Jednakże, zgodnie z postanowieniami umowy, wyrażona w HUF kwota podlegających zapłacie comiesięcznych rat miała być  ustalana,  w przeddzień  dnia  ich  wymagalności,  na  podstawie  stosowanego przez bank kursu sprzedaży CHF.

Małżonkowie Kásler zakwestionowali przed sądami węgierskimi warunek umowy zezwalający bankowi na obliczanie należnej comiesięcznej raty na podstawie kursu sprzedaży CHF. Podnieśli nieuczciwy charakter tego warunku umowy, ponieważ przewiduje on w odniesieniu do obliczania rat spłaty kredytu zastosowanie innego kursu wymiany walut aniżeli ten, który miał zastosowanie w chwili wypłaty środków.

Poprzednia 1234 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.