Świat



Trybunał Sprawiedliwości UE: postanowienie w sprawie tzw. OMT

EBC| euroobligacje| Eurosystem| OMT| TSUE

włącz czytnik
Trybunał Sprawiedliwości UE: postanowienie w sprawie tzw. OMT
Trybunał Sprawiedliwości Uniii Europejskiej - widok ogólny

Trybunał Sprawiedliwości potwierdził niedopuszczalność skargi 5217 osób fizycznych na kilka „decyzji” EBC z dnia 6 września 2012 r., w tym tych w sprawie OMT. Sąd Unii Europejskiej słusznie stwierdził, że osoby te nie mają legitymacji procesowej, bowiem sporne „decyzje” nie dotyczą ich bezpośrednio.

W dniu 6 września 2012 r. Rada Prezesów EBC przyjęła decyzję dotyczącą szeregu cech technicznych bezwarunkowych transakcji monetarnych Eurosystemu na wtórnych rynkach obligacji skarbowych („decyzję w sprawie OMT”) oraz decyzję w sprawie dodatkowych środków służących zapewnieniu dostępności zabezpieczeń dla partnerów handlowych w celu pozostawienia im dostępu do transakcji polegających na wnoszeniu wkładów gotówkowych do Eurosystemu. Tekst tych decyzji został podany wyłącznie w komunikatach prasowych z tego samego dnia.

Sven von Storch i 5216 innych osób wnieśli skargę do Sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności tych decyzji1.

Postanowieniem z dnia 10 grudnia 2013 r.2 Sąd uznał skargę za niedopuszczalną ze względu na brak legitymacji procesowej. Stwierdził on bowiem, że sporne decyzje nie dotyczą bezpośrednio osób wnoszących skargę.

S. von Storch i 5216 innych osób wnieśli zatem odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości mające na celu uchylenie postanowienia Sądu.

W dzisiejszym postanowieniu Trybunał oddalił odwołanie jako oczywiście bezzasadne.

Zdaniem Trybunału Sąd nie dopuścił się błędu co do prawa orzekając, że decyzja w sprawie OMT, nawet gdyby wywierała wiążące skutki prawne, nie może być uważana za wywierającą bezpośrednie skutki na sytuację prawną zainteresowanych jednostek, ponieważ decyzja ta w każdym wypadku wymaga aktów wykonawczych, aby mogła takie skutki wywierać.

W odniesieniu do argumentu, zgodnie z którym decyzja w sprawie OMT zagraża sytuacji prawnej 5217 jednostek, a zatem dotyczy ich bezpośrednio jako posiadaczy zasobów finansowych, których wartość może ulec obniżeniu w przewidywalnej przyszłości, Trybunał – podobnie jak Sąd – stwierdził, że negatywne konsekwencje, jakie decyzja w sprawie OMT mogłaby spowodować na płaszczyźnie ekonomicznej dla zainteresowanych jednostek (jak w szczególności obniżenie wartości ich majątku) dotyczą sytuacji faktycznej tych osób, a nie ich sytuacji prawnej.

Ponadto Sąd nie dopuścił się błędu co do prawa stwierdzając, że odrzucenie skargi z powodu niedopuszczalności nie zagraża prawu do skutecznej ochrony sądowej. Biorąc bowiem pod uwagę fakt, że sporne decyzje w każdym wypadku wymagają środków wykonawczych ze strony krajowych banków centralnych, jednostki mają w szczególności możliwość zaskarżyć te środki przed sądem krajowym, i w ramach tego postępowania podnosić nieważność owych decyzji, skłaniając w ten sposób sąd krajowy do skierowania pytania prejudycjalnego do Trybunału.

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.