Świat



TS UE: Nie ma zgody na połączenie giełdy we Frankfurcie z NYSE Euronext

Deutsche Börse| giełda| instrumenty finansowe| Komisja Europejska| koncentracja| konkurencja| NYSE Euronext| rynek wewnętrzny

włącz czytnik
TS UE: Nie ma zgody na połączenie giełdy we Frankfurcie z NYSE Euronext
Deutsche Boerse. Foto: Wikipedia.org

Sąd Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej utrzymał w mocy decyzję Komisji Europejskiej zakazującą planowanej koncentracji między Deutsche Börse i NYSE Euronext.

Deutsche Börse i NYSE Euronext są spółkami prowadzącymi działalność w sektorze rynków finansowych. W dniu 29 czerwca 2011 r. zgłosiły one Komisji projekt koncentracji mający na celu utworzenie spółki prawa niderlandzkiego pod firmą HoldCo. HoldCo miała nabyć w ramach publicznej oferty nabycia wszystkie pozostające w obiegu papiery wartościowe wyemitowane przez Deutsche Börse w zamian za jej papiery wartościowe. Po zamknięciu oferty nowo utworzona i należąca w całości do HoldCo spółka prawa amerykańskiego miała połączyć się z NYSE Euronext, która miała stać się spółką zależną należącą w całości do HoldCo.

Decyzją z dnia 1 lutego 2012 r.1Komisja uznała koncentrację za niezgodną z rynkiem wewnętrznym2. W decyzji tej Komisja zbadała wpływ projektu koncentracji na rynki niektórych europejskich pochodnych instrumentów finansowych będących przedmiotem obrotu giełdowego (w szczególności europejskich stóp procentowych, instrumentów pochodnych opartych na akcjach oraz instrumentów pochodnych opartych na indeksach giełdowych). Komisja uznała, że projekt mógłby doprowadzić do znacznego zakłócenia skutecznej konkurencji, skutkując powstaniem pozycji dominującej lub sytuacji quasi-monopolu. Zdaniem Komisji koncentracja doprowadziłaby bowiem do utworzenia jednej struktury pionowej, w ramach której zawieranoby i rozliczanoby ponad 90% światowych transakcji w zakresie europejskich giełdowych instrumentów pochodnych. Deutsche Börse wniosła do Sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności tej decyzji.

W ogłoszonym dzisiaj wyroku Sąd oddalił wszystkie zarzuty podniesione przez Deutsche Börse.

Po pierwsze, Sąd stwierdził w szczególności, że żaden z argumentów przedstawionych przez Deutsche Börse nie pozwala na podważenie wniosków Komisji dotyczących określenia rynku właściwego. Zdaniem Sądu Komisja nie naruszyła prawa i nie popełniła błędu w ocenie, kiedy uznała, że giełdowe instrumenty pochodne (ETD3) oraz pozagiełdowe instrumenty pochodne (OTC4) należały do odrębnych rynków.

Po drugie, Sąd oddalił argumenty Deutsche Börse dotyczące wzrostu efektywności mogącego wyniknąć z koncentracji oraz odnoszące się do zobowiązań podjętych przez spółki w celu zrównoważenia znacznych ograniczeń skutecznej konkurencji.

UWAGA: Celem skargi o stwierdzenie nieważności jest doprowadzenie do uznania za nieważne aktów instytucji Unii, które są sprzeczne z prawem Unii. Państwa członkowskie, instytucje unijne oraz jednostki mogą, pod pewnymi warunkami, wnieść skargę o stwierdzenie nieważności do Trybunału Sprawiedliwości lub Sądu. Jeżeli skarga jest zasadna, stwierdza się nieważność aktu. Instytucja, której to dotyczy, powinna zaradzić ewentualnej próżni prawnej spowodowanej nieważnością tego aktu.

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.