TK



"Naprawcza" nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest w Sejmie

włącz czytnik
"Naprawcza" nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest w Sejmie
Foto: P. VaGla Waglowski, Wikimedia Commons

15 grudnia wieczorem w Sejmie pojawił się projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 25 czerwca 2015 r., zwany "naprawczym", bowiem - w intencji autorów tego dokumentu, ma on "naprawić" wady ustawy. Pod projektem wniesionym do laski marszałkowskiej widnieją podpisy posłów Klubu Prawa i Sprawiedliwości, od Zbigniewa Babalskiego po Marię Zubę. Autorzy piszą, że „Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy upoważniamy pana posła Stanisława Piotrowicza”, którego niechlubną prokuratorską przeszłość z czasów PRL przypomniały media i historycy (dr Sławomir Cenckiewicz).

Ustawa z dnia ……………………. 2015 roku o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Art. 1

W ustawie z 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. 2015, poz. 1064) wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 10 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

   „1. Zgromadzenie Ogólne podejmuje uchwały większością 2/3 głosów, w obecności co najmniej 13 sędziów Trybunału, w tym Prezesa lub Wiceprezesa Trybunału, chyba że ustawa stanowi inaczej.

2) w art. 12 dodaje się ust. 2a oraz 2b w brzmieniu:„2a. Zgłoszenie kandydata może nastąpić przez co najmniej 3 członków Zgromadzenia. Członek Zgromadzenia może zgłosić tylko jednego kandydata.”.2b. Kandydatów wpisuje się na kartę głosowania w kolejności alfabetycznej. Głosowanie odbywa się po upływie 3 dni od zgłoszenia kandydatów. Członek Zgromadzenia może głosować tylko na jednego kandydata.

3) art. 21 ust. 1 otrzymuje następujące brzmienie:„1. Osoba wybrana na stanowisko sędziego Trybunału składa wobec Marszałka Sejmu ślubowanie następującej treści:„Uroczyście ślubuję, że pełniąc powierzone mi obowiązki sędziego Trybunału Konstytucyjnego będę wiernie służyć Narodowi i stać na straży Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, czyniąc to bezstronnie, według mego sumienia i z najwyższą starannością, oraz strzegąc godności sprawowanego urzędu.”.Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania „Tak mi dopomóż Bóg ”.

4) art. 44 ust. 1-3 otrzymują brzmienie:
   Art. 44.
1. Trybunał orzeka:
   1) w pełnym składzie, chyba że ustawa stanowi inaczej;
   2) w składzie 7 sędziów Trybunału w sprawach zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie.
   3) w składzie 3 sędziów Trybunału w sprawach:
       a) nadania dalszego biegu lub odmowy nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej oraz wnioskowi podmiotu, o którym mowa w art. 191 ust. 1 pkt 3-5 Konstytucji,
       b) wyłączenia sędziego.
 2. Jeśli sprawa, o której stanowi ust. 1 pkt 2 i 3 jest szczególnie zawiła lub o szczególnej doniosłości, możliwe jest przekazanie jej do rozstrzygnięcia w pełnym składzie. O przekazaniu rozstrzyga Prezes Trybunału, także na wniosek składu orzekającego.3. Orzekanie w pełnym składzie wymaga udziału co najmniej 13 sędziów Trybunału.

Poprzednia 1234 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.