TK
RPO do prezydenta
Andrzej Duda| legislacja| Prezydent| RPO| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym
włącz czytnikDziałając na podstawie zasady współdziałania organów władzy publicznej wyrażonej w preambule do Konstytucji, w związku z uchwaloną ustawą z dnia 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zwracam się do Pana Prezydenta o skorzystanie z prerogatywy określonej art. 122 ust. 3 Konstytucji RP, tj. o wystąpienie przed podpisaniem tej ustawy z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jej zgodności z Konstytucją.
W trakcie prac nad tą ustawą poważne zarzuty dotyczące niezgodności z Konstytucją RP projektowanych rozwiązań zostały przedstawione przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prokuratora Generalnego, Krajową Radę Sądownictwa, Naczelną Radę Adwokacką oraz Helsińską Fundację Praw Człowieka. Zarzuty te nie zostały rozpatrzone merytorycznie i wnikliwie w toku prowadzonych pospiesznie prac legislacyjnych. Co więcej w czasie prac Komisji Ustawodawczej, zgłoszone zostały dodatkowe poprawki, do których powyższe organy i instytucje nie miały szansy się ustosunkować.
Dodatkowym argumentem przemawiającym za skorzystaniem przez Pana Prezydenta z uprawnienia określonego art. 122 ust. 3 Konstytucji RP jest to, że ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym ma wejść w życie z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Już sam ten fakt świadczy o oczywistym, dającym się zauważyć nawet bez dogłębnej analizy prawnej, naruszeniu przez prawodawcę zasady zaufania obywateli do państwa i prawa wynikającej z art. 2 Konstytucji RP. Z zasady tej wynika nakaz zachowania vacatio legis przy wprowadzaniu nowych unormowań w życie. Niedopuszczalne jest, aby nowe unormowania zaskakiwały swych adresatów, w tym przypadku zaś, aby bez odpowiedniego okresu dostosowawczego regulowały ustrój konstytucyjnego organu jakim jest Trybunał Konstytucyjny. Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym będzie miała także wpływ na stan przestrzegania praw i wolności człowieka i obywatela, na straży których, zgodnie z art. 208 ust. 1 Konstytucji, stoi Rzecznik Praw Obywatelskich.
W związku z powyższym, mając na uwadze to, że Pan Prezydent jest zgodnie z art. 126 ust. 1 Konstytucji RP gwarantem ciągłości władzy państwowej (a więc także ciągłości działania Trybunału Konstytucyjnego), a także strażnikiem Konstytucji (art. 126 ust. 2 Konstytucji RP), zwracam się do Pana Prezydenta o skorzystanie z uprawnienia określonego art. 122 ust. 3 Konstytucji RP
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.