TK



Senat przyjął nowelizację ustawy o zgromadzeniach wykonującą wyrok TK

włącz czytnik
Senat przyjął nowelizację ustawy o zgromadzeniach wykonującą wyrok TK
Foto: M. Józefaciuk

Na swoim 80. posiedzeniu Senat uchwalił z 4. poprawkami ustawę – Prawo o zgromadzeniach, której projekt opracował rząd. Ustawa, stanowiąca realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z  2014 r. oraz wytycznych Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zastąpi ustawę obowiązującą od 1990 r.

Ustawa definiuje, że zgromadzeniem będzie grupa osób, które zebrały się na otwartej przestrzeni dostępnej dla każdego, by prowadzić wspólnie obrady lub wyrazić stanowisko w sprawach publicznych. Nie będzie już określona minimalna liczba zebranych osób (dotychczas co najmniej 15 osób). Organizatorzy będą musieli zgłosić zgromadzenie pisemnie, faksem, ustnie do protokołu lub e-mailem nie później niż 6 dni (wydłużenie terminu wbrew  wyrokowi TK) i nie wcześniej niż 30 dni przed jego planowaną datą.

Od decyzji organu gminy o zakazie zgromadzenia organizator będzie mógł się odwołać do sądu okręgowego. Odwołania mają być rozpatrywane nie później niż w ciągu doby od wniesienia. Kolejną instancją odwoławczą będzie sąd apelacyjny, który także będzie miał 24 godziny na rozpatrzenie postanowienia sądu okręgowego. W sprawach tych nie będzie przysługiwać skarga kasacyjna.

Za przebieg zgromadzenia będą odpowiadać organizator i przewodniczący. Obowiązek rozwiązania zgromadzenia w razie zagrożenia będzie miał przewodniczący. Jeśli tego nie zrobi, będzie to zadanie przedstawiciela organu gminy. Przedstawiciel samorządu będzie wyznaczany obowiązkowo dla zgromadzeń w razie niebezpieczeństwa naruszenia porządku publicznego.

Zgromadzenia, które nie powodują utrudnień w ruchu drogowym będzie można zgłaszać w trybie uproszczonym do gminnego centrum zarządzania kryzysowego najpóźniej na 2 dni przed ich terminem. Ustawa wprowadza też pojęcie zgromadzenia spontanicznego, którego nie trzeba zgłaszać.

Jedna z poprawek senackich precyzuje, że zwoływanie zgromadzeń powinno być możliwe nie tylko dla wyrażania stanowisk "w sprawach publicznych".

Kolejna poprawka pozwala organizatorowi zgromadzenia zgłaszać gminie ewentualne zagrożenia dla swej imprezy.
Senat RP

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.