TK



Zaleśny. Powiedzieli, napisali. (odcinek 67)

włącz czytnik

dr hab. Jacek Zaleśny, konstytucjonalista, Uniwersytet Warszawski

Nie ma ani formalnych, ani materialnych przeszkód blokujących rozwiązanie sporu o TK. (…) Przy dobrej woli cały proces naprawczy może być niezwłocznie wykonany. Jeżeli mimo to tak się nie dzieje, to znaczy, że organy władzy mają interes, aby spór o TK trwał, mimo ceny, jaką płacą za niego Polacy.

Po pierwsze, premier powinna opublikować zaległe wyroki TK, co przywróciłoby stan przestrzegania konstytucji. Po drugie, w drodze ustawy o TK Sejm może przenieść w stan spoczynku trzech sędziów wybranych w poprzedniej kadencji. W ten sposób uszanowano by sędziowski status tych osób, a jednocześnie zlikwidowano by ryzyko powołania do TK więcej niż 15 osób. Pozostała do rozwiązania kwestia trzech osób, o których TK orzekł, że zostały bezprawnie wybrane w grudniu 2015 r., a które prezes TK uznaje za sędziów, ale nie dopuszcza do orzekania. Ich wybór do TK powinien być na nowo uregulowany przez ustawę o TK i Sejm powinien powtórzyć procedurę ich wyboru, a prezydent odebrać od nich ślubowanie. W ten sposób upadłaby przesłanka ich nielegalnego wyboru i tym samym nie byłoby przeszkód konstytucyjnych, aby osoby te zostały włączone do orzekania.

Proponowany mechanizm rozwiązania sporu wokół TK oprócz tego, że ma oparcie w konstytucji, zarazem realizuje polityczne prawo Sejmu bieżącej kadencji do wyboru pięciu sędziów TK, które w przeszłości zostało zakwestionowane i o którego wykonanie zabiegają bieżąca większość parlamentarna, członkowie rządu i prezydent.

Trybunał: przedostatnie starcie, Dziennik Gazeta Prawna 23.05.2016

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.