TK
Badania psychologiczne kandydatów na sędziów
badania lekarskie| Minister Sprawiedliwości| Prawo o ustroju sądów powszechnych| urząd sędziego
włącz czytnikMinister Sprawiedliwości wysłał do konsultacji projekt rozporządzenia o zakresie i sposobie przeprowadzania badań lekarskich oraz psychologicznych kandydatów na sędziów.
13 maja 2014 r do konsultacji publicznych i opiniowania oraz do uzgodnień międzyresortowych został wysłany projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie badań lekarskich i psychologicznych kandydatów do objęcia urzędu sędziego.
Jedną z materii regulowanych ustawą z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych jest kwestia powoływania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim.
W celu zapewnienia należytej obsady sędziowskiej konieczne jest właściwe uregulowanie zakresu i sposobu przeprowadzania badań lekarskich oraz psychologicznych, w celu stwierdzenia zdolności fizycznej i psychicznej kandydatów do pełnienia obowiązków sędziego.
W związku z nadaniem przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw nowego brzmienia art. 57 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, koniecznym stało się wydanie nowego rozporządzenia regulującego tę materię, którego podstawę prawną stanowi upoważnienie zawarte w art. 57 § 10 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych.
Wysłane do konsultacji oraz uzgodnień rozporządzenie określa, zatem szczegółowy zakres i sposób przeprowadzenia badań lekarskich i psychologicznych kandydatów do objęcia urzędu sędziego oraz kwalifikacje wymagane od lekarzy i psychologów uprawnionych do przeprowadzenia tych badań i wydawania zaświadczeń o zdolności do pełnienia obowiązków sędziego, a ponadto terminy wykorzystania wydawanych zaświadczeń w postępowaniu w sprawie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim.
W rozporządzeniu został określony termin wykorzystania zaświadczeń wydawanych przez uprawnionych lekarzy i psychologów w toku innych postępowań w sprawie powołania na wolne stanowisko sędziowskie, jak również sposób liczenia tego terminu. Czasokres, w którym będzie możliwe wykorzystanie zaświadczeń wydanych przez uprawnionych lekarzy i psychologów w toku innych postępowań ustalono na 6 miesięcy od daty ich wystawienia.
Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 października 2014 r.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.