TK
Izba Karna SN: przeniesiony przez wiceministra sędzia mógł orzekać
Jarosław Gowin| podsekretarz stanu| przeniesienie sędziego| reforma sądownictwa| SN
włącz czytnikTo, że w składzie orzekającym zasiadał sędzia, którego decyzji o przeniesieniu do innego sądu nie podpisał osobiście minister sprawiedliwości, nie stanowi podstawy uchylenia wyroku – uznał we wtorkowym wyroku Sąd Najwyższy.
Sędziowie rozpatrywali kasację do wyroku jednego z sądów rejonowych. W wydaniu tego orzeczenia brał udział sędzia przeniesiony na skutek reformy Gowina. I którego decyzję o przeniesieniu podpisał wówczas podsekretarz stanu.
Tymczasem w lipcu SN stanął na stanowisku, że takie przenosiny są nieważne. „(...) Decyzja o przeniesieniu na inne miejsce służbowe podjęta przez inną osobę, także „z upoważnienia” ministra sprawiedliwości, jest wadliwa (bezprawna), a sędzia, którego ona dotyczy, nie może wykonywać władzy jurysdykcyjnej w sądzie (na obszarze jurysdykcyjnym), do którego został „przeniesiony” – stwierdziło w lipcowej uchwale siedmiu sędziów izby cywilnej SN.
Teraz sędziowie z izby karnej Sądu Najwyższego zaprezentowali zupełnie inne stanowisko. Zbadali, czy zaskarżony wyrok podlegał uchyleniu z powodu, o którym mowa w art. 439 par. 1 pkt 1 k.p.k. Przepis ten stanowi, że nieważność postępowania zachodzi, gdy w wydaniu orzeczenia brała udział osoba do tego nieupoważniona. Sędziowie SN uznali, że w sprawie taka przesłanka nie występuje, a więc pośrednio stwierdzili, że przeniesienie sędziego dokonane przez podsekretarza stanu nie było wadliwe.
Lex.pl
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.