TK



Media w okresie wyborczym. Przewodnik dla dziennikarzy

Adam Ploszka| Dorota Głowacka| HFPC| Kancelaria Prawna Wardyński i Wspólnicy| media| okres wyborczy| wybory

włącz czytnik

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wydała broszurę informacyjną pt. „Media w okresie wyborczym. Przewodnik dla dziennikarzy”.  Dziennikarze mogą dowiedzieć się z niej, w jaki sposób radzić sobie z najczęściej występującymi problemami prawnymi, na jakie narażone są media m.in. w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

„W okresie wyborów samorządowych HFPC otrzymuje szczególnie dużo sygnałów o naruszeniach wolności słowa, przede wszystkim od dziennikarzy prasy lokalnej” – mówi Dorota Głowacka, prawniczka HFPC. „Media muszą w tym czasie wykazywać się większą niż zwykle odpornością na naciski i ataki ze strony polityków, ale także na stosowane przez nich „sztuczki wizerunkowe”. Muszą też przekazywać informacje w taki sposób, aby nie narazić się np. na zarzut agitacji wyborczej” – dodaje Dorota Głowacka.

Rola dziennikarzy nabiera w okresie wyborczym wyjątkowo istotnego znaczenia. Ich zadaniem jest dostarczenie opinii publicznej informacji, które pozwolą obywatelom na podjęcie świadomych decyzji wyborczych. „Dlatego dziennikarze poruszający tematy związane z wyborami powinni podlegać szczególnej ochronie. Muszą jednocześnie zachować wysoki standard rzetelności, ponieważ podawanie przez nich niesprawdzonych informacji może wpłynąć na wynik głosowania” – podkreśla Dorota Głowacka.

Broszura zawiera praktyczne wskazówki dla dziennikarzy, które mają pomóc im rzetelnie i bezpiecznie relacjonować przebieg wyborów. „W publikacji wyjaśniamy m.in. jak przygotować portal internetowy gazety do wyborów np. czy należy wyłączyć forum internetowe na czas ciszy wyborczej, kto odpowiada za obraźliwe komentarze internautów etc. Tłumaczymy też, kiedy dziennikarzom mogą grozić procesy w trybie wyborczym czy jakie są zasady publikowania ogłoszeń wyborczych. Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom, dziennikarzom łatwiej będzie wypełniać w kontekście wyborów przynależną im funkcję publicznych stróży” – mówi Adam Ploszka, prawnik HFPC.

Publikacja została współfinansowana przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Powstała także dzięki wsparciu Kancelarii Prawnej Wardyński i Wspólnicy.
HFPC### br br ###

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.