TK
Niemiecka kanclerz Angela Merkel odrzuciła apele niektórych państw strefy euro o większy wkład Niemiec w rozwiązanie kryzysu. – Zastanawiam się nad tym, co dokładnie moglibyśmy jeszcze zrobić – oświadczyła 18 stycznia na konferencji prasowej w Berlinie.
O większe wsparcie od Niemiec w walce z kryzysem zaapelował w minionych dniach m.in. premier Włoch Mario Monti. W opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika “Financial Times” powiedział on, że we własnym interesie Niemiec leży pomoc Włochom i innym nadmiernie zadłużonym państwom eurolandu w zmniejszeniu ciężarów związanych z obsługą zadłużenia.
Zdaniem Montiego wspólna waluta przyniosła Niemcom, “być może więcej korzyści niż innym” i nawet w czasie kryzysu Niemcy korzystają z niskich odsetek od swoich papierów dłużnych. Włochy opowiadają się za wprowadzenie wspólnych obligacji strefy euro, co Berlin stanowczo odrzuca.
Pakt fiskalny ma być umową międzyrządową, zawartą przez państwa strefy euro oraz chcące przystąpić do niej kraje spoza eurolandu, w tym Polski. Na jego uzgodnienie zdecydowano się w grudniu zeszłego roku na szczycie UE, ponieważ Wielka Brytania zablokowała wzmocnienie dyscypliny budżetowej w formie traktatu obejmującego całą Unię Europejską.
Tymczasem przybywający właśnie do Włoch premier Donald Tusk powiedział włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że nie można pozostawiać sterów Europy Paryżowi i Berlinowi. W wywiadzie, który ukazał się w dniu spotkania z premierem Włoch Mario Montim, Donald Tusk zapytany, czy widzi zagrożenie w osi francusko- niemieckiej w Unii, odpowiedział: "To, że kanclerz Merkel i prezydent Sarkozy przejęli ster, jest już jasne. Jednak nie można pozostawić Europy dwóm stolicom".
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.