TK



Minister skarbu pije płyn do szczelinowania

Andrzej Kassenberg| Bogusław Sonik| gaz łupkowy| Grażyna Piotrowska-Oliwa| Mikołaj Budzanowski| minister skarbu| Radosław Gawlik| szczelinowanie

włącz czytnik
Minister skarbu pije płyn do szczelinowania

Mikołaj Budzanowski wprawił w konsternację uczestników środowej debaty na temat wpływu wydobycia gazu ziemnego z łupków. Minister, aby pokazać nieszkodliwość płynu do szczelinowania napił się go na wizji. -To nie są znowu takie wielkie chemikalia. Takie niebezpieczne dla przeciętnego człowieka. Absolutnie się z tym nie zgadzam – stwierdził po fakcie Budzanowski. 

W studiu TVP Info w środę wieczorem spotkali się Mikołaj Budzanowski (minister skarbu), Grażyna Piotrowska-Oliwa (prezes PGNiG), Bogusław Sonik (eurodeputowny) Andrzej Kassenberg (Instytut na Rzecz Ekorozwoju), Radosław Gawlik (Partia Zieloni) oraz Henryk Doering (wójt gminy Krokowa). Uczestnicy debaty rozmawiali głównie wpływie wydobycia gazu ziemnego z łupków na środowisko naturalne. Rozmowa bardzo szybko zboczyła na temat konsekwencji użycia szczelinowania hydraulicznego, jedną z najbardziej kontrowersyjnych w ostatnich latach metod wydobycia węglowodorów.Radosław Gawlik z Partii Zielonych argumentował, że wydobycie gazu ziemnego będzie wiązało się z ogromnymi ilościami wody, która będzie wtłaczana do odwiertu. Jego zdaniem będzie to za każdym razem nawet 20 tys. m sześc., który mieści się w „20 pociągach”. Na te słowa bardzo szybko zareagowała prezes PGNiG. Te wyliczenia podsumowała stwierdzeniem, że tyle wody używa w ciągu 3 godzin Warszawa.

Punktem kulminacyjnym całej rozmowy było jednak wypicie przez ministra Budzanowskiego płynu, który jak sam określił, był wykorzystywany w zeszłym roku do szczelinowania odwiertu w Lubocienie. – Nie wiem, jaka to woda jest – wątpił prof. Andrzej Kassenberg z Instytutu na Rzecz Ekorozwoju.

Debata w TVP Info po raz kolejny pokazała, że minister skarbu jest twarzą polskich działań rozpoznawczych i eksploatacyjnych.  Mikołaj Budzanowski po raz kolejny udowadniał, że może prowadzić rzeczową rozmowę na temat środowiska naturalnego i bezpieczeństwa energetycznego Państwa. W trakcie debaty minister starał się aktywnie odpowiadać na na wszelkie wątpliwości. Radosław Gawlik stwierdził, że środowiska ekologiczne już od ponad roku studiują skutki stosowania szczelinowania hydraulicznego. Nie zmienia to jednak faktu, że przedstawiciele przeciwników wydobycia przedstawiali znane już zarówno rządowi jak i firmom argumenty. Zwolennicy są już na nie przygotowani i dlatego Prezes PGNiG przytaczała konkretne liczby m.in. na temat zużycia wody czy poziomu hałasu generowanego przez pracujące urządzenia na wiertni.

- Jeżeli nie będziemy przestrzegać zasady przezorności, zarówno ze strony Państwa, ze strony rządu i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo środowiskowe i spółek odpowiedzialnych, to ten projekt nigdy nie zostanie zrealizowany – stwierdził po koniec debaty Mikołaj Budzanowski.

Gazlupkowy.pl

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.