TKMinisterstwo kultury: senacki projekt zmian Prawa prasowego nakłada nadmierne obciążenia

prawo prasowe| Senat| Zdrojewski

włącz czytnik
Ministerstwo kultury: senacki projekt zmian Prawa prasowego nakłada nadmierne obciążenia
Foto: sxc.hu

Proponowana przez senacką komisję nowelizacja Prawa prasowego może nałożyć nadmierne obciążenia na redakcje i wydawców prasy. Będą oni musieli liczyć się z ryzykiem obowiązku zamieszczania polemiki z niemal każdą publikowaną treścią - uznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przygotowany przez senacką komisję ustawodawczą projekt noweli Prawa prasowego, wywołanej wyrokami Trybunału Konstytucyjnego (z dnia 5 maja 2004 r. sygn. akt P 2/03 oraz 1 grudnia 2010 r. sygn. akt K 41/07) przewiduje, że na publikacje prasowe będzie można reagować w formie odpowiedzi, która mogłaby odnosić się nie - jak dziś - do "stwierdzeń zagrażających dobrom osobistym", ale do "faktów podanych w materiale prasowym" oraz "zawartych w nim ocen".

W piśmie do przewodniczącego komisji Piotra Zientarskiego (PO) minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski ocenił, że zaproponowana przez komisję definicja instytucji odpowiedzi prasowej zawiera zarówno elementy dotychczas obowiązującego sprostowania jak i odpowiedzi prasowych, co "może nie usuwać dotychczasowych wątpliwości wyrażanych w doktrynie i judykaturze co do zakresu obu pojęć".

Konsultacje społeczne w sprawie tego projektu potrwają do 30 kwietnia.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.