TK
Mundurówki w komisji senackiej - bez poprawek
Michał Seweryński| Senat| służby mundurowe| zaopatrzenie emerytalne
włącz czytnikSenacka komisja praw człowieka opowiedziała się w środę za przyjęciem - bez poprawek - noweli ustawy o emeryturach mundurowych. Zakłada ona, że funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby od 2013 r., nabędą uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby.
Wniosek o przyjęcie nowelizacji ustawy zgłosił przewodniczący komisji Michał Seweryński (PiS). "Za" głosowało trzech senatorów, dwóch było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.
Wcześniej Seweryński mówił, że każda ze służb mundurowych ma swoją specyfikę i różni się od innych grup zawodowych. "Służby mają podstawy, żeby różnić się od systemu powszechnego. Jest demagogią mówić, żeby wszyscy mieli jednakowe emerytury na jednakowych zasadach" - powiedział Seweryński. Podkreślił jednak, że przepisy regulujące emerytury mundurowe wymagają zmian systemowych.
W piątek Sejm przegłosował reformę emerytur mundurowych. Funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby od 2013 roku, nabędą uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. Posłowie przyjęli reformę autorstwa MSW. Resort finansów proponował włączenie mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego. Jednak ta propozycja nie została przyjęta przez Radę Ministrów.
Dalej idących zmian w mundurowym systemie emerytalnym niż przyjęte w piątek w Sejmie chciało ministerstwo finansów. Szef resortu finansów Jacek Rostowski początkowo wskazywał, że funkcjonariusze wstępujący do służby powinni być włączeni do powszechnego systemu emerytalnego. Kolejny wariant przedstawiony przez Ministerstwo Finansów zakładał, że funkcjonariusze będą nabywali uprawnienia emerytalne po 60. roku życia, pod warunkiem, że przepracowali co najmniej 30 lat.
Uchwalone przepisy zmierzają do wydłużenia aktywności zawodowej żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy 10 formacji: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.
17 maja nowelizacją ma zająć się senacka komisja polityki społecznej a 18 - senacka komisja obrony.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Prezydent podpisał reformę emerytur mundurowych
TK: waloryzacja świadczeń emerytalnych służb mundurowych
Skarga do MOP w sprawie strażackich emerytur
TK: art. 45 ust. 1 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy jest niezgodny z konstytucją
TK: Zasady podwyższania emerytur mundurowych są niezgodne z konstytucją
TK o emeryturze i składce emerytalnej żołnierzy pełniących służbę w WP przed 1999 r.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.