TK



Nie tylko prawnik będzie pełnomocnikiem

Kodeks postępowania karnego| Krajowa Rada Sądownictwa| pełnomocnik procesowy| pokrzywdzony| projekt poselski| Sąd Najwyższy| wykroczenia

włącz czytnik

Pełnomocnikiem pokrzywdzonego w postępowaniu karnym lub wykroczeniowym - obok adwokata i radcy prawnego - mogłaby być także osoba najbliższa pokrzywdzonemu. Taką zmianę przewiduje poselski projekt ustawy, który we wtorek ma być oceniony przez rząd.

Rada Ministrów zajmie się podczas wtorkowego posiedzenia poselskim projektem (PO) zmian w kodeksach - postępowania karnego i postępowania w sprawach o wykroczenia.

Obecne regulacje dopuszczają jedynie możliwość ustanowienia pełnomocnikiem pokrzywdzonego, osobę będącą adwokatem lub radcą prawnym - jest to katalog zamknięty i żaden inny podmiot nie może występować w postępowaniu karnym jako taki pełnomocnik. "Przedmiotowy przepis w obecnym brzmieniu wydaje się niesłusznie ograniczać prawo wyboru pokrzywdzonego do osób legitymujących się przynależnością do jednego z dwóch wyżej wymienionych zawodów" - oceniono w uzasadnieniu projektu.

Jak wskazano w projekcie, "godną zaufania może być również osoba najbliższa, w przypadku której gwarancją lojalnej postawy jest bliska więź osobista". Według planów pokrzywdzony mógłby wyznaczać zarówno pełnomocnika profesjonalnego, jak i osobę najbliższą. Jako pełnomocnika będzie można ustanowić tylko jedną osobę najbliższą.

Propozycje posłów PO pozytywnie ocenia resort sprawiedliwości, krytycznie zaś Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy.

Lex.pl

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.