TK
PE przyjął drugi raport na temat działań antyterrorystycznych CIA w Europie
Adam Bodnar| CIA| HFPC| Parlament Europejski
włącz czytnikParlament Europejski na posiedzeniu plenarnym (11 września 2012) uchwalił rezolucję w sprawie rzekomego udziału państw europejskich w organizowanym przez CIA transporcie i nielegalnym przetrzymywaniu więźniów na terenie tych państw. Projekt rezolucji został przygotowany w ramach prac Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE. Sprawozdawczynią Komisji była Hélène Flautre.
„Z zadowoleniem przyjęliśmy rezolucję Parlamentu Europejskiego w tej sprawie” – mów dr Adam Bodnar, wiceprezes HFPC. „Jest to kolejny krok w stronę ustalenia prawdy o domniemanych więzieniach CIA na terenie Europy” – dodaje dr Bodnar.
Uchwalenie rezolucji poprzedziła konferencja prasowa zorganizowana przez Hélène Flautre. Na konferencji podkreślono konieczność ustanowienia zabezpieczeń w celu uniknięcia w przyszłości wszelkich naruszeń praw podstawowych przy wdrażaniu strategii antyterrorystycznych. Członkowie PE uczestniczący w konferencji wskazali, że nie można godzić się na torturowanie oraz inne poważne naruszenia praw człowieka tylko dlatego, że dana osoba jest wyłącznie podejrzewana o współpracę z organizacjami terrorystycznymi.
W rezolucji PE Polska, Litwa oraz Rumunia zostały wymienione jako państwa, które w szczególny sposób powinny dążyć w drodze niezależnego śledztwa do wyjaśnienia istnienia tajnych więzień na ich terenie. Polska została wezwana do kontynuowania prowadzonego przez Prokuraturę postępowania.
Podkreślono równie, że na państwach spoczywa, pozytywny obowiązek wyjaśnienia naruszeń praw człowieka, a każda osoba powinna mieć możliwość skorzystania ze wszelkich gwarancji, jakie daje prawo do rzetelnego procesu sądowego. „Trudności napotkane przez państwa członkowskie przy próbie przeprowadzenia śledztw świadczą o nieprzestrzeganiu w pełni ich międzynarodowych zobowiązań, co naraża na szwank wzajemne zaufanie do ochrony praw podstawowych, a tym samym odpowiedzialność spada na całą UE.” – czytamy w rezolucji.
W marcu tego roku odbyło się wysłuchanie publiczne w tej sprawie przed Komisją Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE. W dyskusji zabrali głos przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Amnesty International oraz Reprieve. Nie stawiły się delegacje z parlamentów Litwy, Rumunii i Polski (więcej informacji na ten temat dostępnych jest tutaj).
„W trakcie wysłuchania zwracaliśmy uwagę na najważniejsze fakty toczącego się w Polsce postępowania w sprawie domniemanych więzień CIA” – mówi dr Adam Bodnar.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.