TK
PO będzie zwalczać nielegalne reklamy wielkoformatowe
Anfrzej Halicki| Marcin Kierwiński| Platforma Obywatelska| reklama wielkoformatowa
włącz czytnikPlatforma Obywatelska 4 września złożyła projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który ma pomóc w skutecznej walce z nielegalnymi reklamami wielkoformatowymi - poinformował Andrzej Halicki (PO).
"Poważnym i uciążliwym problemem dla ludzi są zasłonięte (przez reklamy wielkoformatowe) okna mieszkań prywatnych oraz budynków użyteczności publicznej. Zakaz zasłaniania okien szczególnie okien prywatnych powinien być egzekwowany, powinien stać się normą. Tak się niestety nie dzieje" - powiedział Halicki na wtorkowej konferencji prasowej. Jak przekonywał, nadrzędnym celem wprowadzenia projektowanych zmian jest usprawnienie egzekucji administracyjnej.
Projekt nowelizacji zakłada, iż egzekucja administracyjna będzie prowadzona szybko i skutecznie. Zmiana art. 7 ust. 2 ma służyć przyznaniu organowi egzekucyjnemu swobody w wyborze środka egzekucyjnego.
W art. 1 pkt 2 projektu przewiduje się podwyższenie opłat egzekucyjnych - w zakresie odnoszącym się do egzekucji świadczeń niepieniężnych. "Celowym jest zapewnienie, aby wysokość opłat egzekucyjnych odpowiadała faktycznie poniesionym wydatkom ponoszonym przez organ egzekucyjny. Obecnie opłaty naliczane przez organ egzekucyjny są bardzo niskie, co powoduje, że egzekwowanie ich jest niewspółmierne do poniesionych nakładów" - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.
Przepis art. 1 pkt 3 projektu ustawy zawiera zmiany, których celem jest zapewnienie, aby grzywna w celu przymuszenia miała zdecydowanie represyjny i dotkliwy charakter.
Jak wyjaśnił poseł PO Marcin Kierwiński, chodzi o to, aby w niektórych sytuacjach - w szczególności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - dla zobowiązanego nie było bardziej korzystne zapłacenie grzywny, niż świadome niewykonanie obowiązku egzekucyjnego. Dlatego podwyższono wysokość grzywny do 200 tys. zł.
Celem zmiany art. 141 ustawy jest wprowadzenie - przy egzekucji polegającej na odebraniu nieruchomości oraz opróżnienia lokalu mieszkalnego - okresu ochronnego. Chodzi o to, aby ograniczyć - przy nieruchomościach mieszkalnych, możliwość wyrzucenia na bruk zobowiązanego i osób z nim zamieszkujących w okresie zimowym.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.