TK



Po katastrofie Naczelna Rada Adwokacka oświadcza

adwokaci| Kodeks Etyki| NRA| radca prawny

włącz czytnik

Oświadczenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej

Nawiązując do pojawiających się w mediach doniesień o przypadkach prób wyłudzania od ofiar wypadku w Szczekocinach umów odszkodowawczych przez osoby podające się za prawników, Naczelna Rada Adwokacka stanowczo odcina się od takich nieetycznych i bezprawnych zachowań oraz domaga się zaniechania przez media używania tytułu „adwokat” w tym kontekście. Osoby trudniące się takim procederem nie są adwokatami, a ich czyny w sposób rażący naruszają fundamentalne zasady etyczne.

Udzielanie pomocy prawnej oraz  współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich jest podstawowym obowiązkiem Adwokatury, wynikającym z jej misji społecznej. Już w poniedziałek samorząd adwokacki rozpoczął akcję udzielania bezpłatnych porad prawnych dla wszystkich poszkodowanych w katastrofie i ich rodzin. Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach, przyjmuje zgłoszenia pod numerem telefonu (32) 25 98 250, bądź e-mailowo: dziekan@adwokatura.katowice.pl W Częstochowie do pomocy poszkodowanym zostali wyznaczeni adwokaci: Wojciech Mądrzycki, Andrzej Migalski i Witold Pospiech. Osoby mieszkające poza Śląskiem otrzymają informację o pomocy prawnej w swoim regionie również w ORA w Katowicach. Akcja powyższa jest realizowana pro bono i nie wiąże się z jakąkolwiek odpłatnością lub podpisywaniem umów.

NRA z oburzeniem odnosi się do działań opisanych w informacjach prasowych. Są one skutkiem niekontrolowanego otwarcia rynku pomocy prawnej dla osób nie zrzeszonych w samorządzie adwokackim lub radcowskim. Adwokatowi – zgodnie z Kodeksem Etyki - nie wolno narzucać nikomu swoich usług ani zdobywać klientów w niegodny sposób. Osoby oferujące tego typu pomoc „prawną” to w większości akwizytorzy tzw. firm odszkodowawczych (zatrudniających często nawet osoby bez wykształcenia prawniczego). Nie bacząc na dopiero co doświadczoną traumę, mamią adresatów swoich ofert mirażem milionowych odszkodowań i w ten sposób doprowadzają do zawarcia umów zobowiązujących do zapłaty ewidentnie wygórowanych prowizji od uzyskanego odszkodowania.

NRA przypomina, że każda osoba, która chce się upewnić czy jej „prawnik” jest adwokatem, może to sprawdzić w oficjalnym rejestrze Adwokatury na stronie www.rejestradwokatów.pl

NRA zwraca też uwagę na konieczność ochrony danych osobowych poszkodowanych w wypadku kolejowym oraz zapewnienie im bezpieczeństwa i spokoju, w tym także bezpieczeństwa prawnego, które gwarantować winno państwo.

Za Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej  Adw. Krzysztof Boszko, Sekretarz NRA

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze


Kazimierz | 08-03-12 15:01
Hieny są wszędzie. I zawsze trzeba piętnować takie zjawiska. Ale dlaczego adwokaci sami wykorzystują tę tragedię, żeby walczyć z otwarciem ich zawodu? Oświadczenie przez to traci na wiarygodności.