TKPowstał zespół policjantów do odnajdowania mienia przestępców

Dariusz Nowak| Małopolska| policja| przestępczość gospodarcza| przestępczość zorganizowana

włącz czytnik

Specjalny zespół policjantów, zajmujących się odnajdywaniem mienia przestępców powołał małopolski komendant policji. Zespół działa od września, będzie wyszukiwał ukryte majątki podejrzanych, by zabezpieczyć roszczenia Skarbu Państwa i pokrzywdzonych.

Policjanci na etapie postępowania przygotowawczego będą ustalali, jaki majątek mają podejrzani. Będą działali równolegle i niezależnie od policjantów realizujących śledztwo, np. z wydziału przestępczości gospodarczej.

"Zmienił się świat, zwiększyły się możliwości ukrywania majątku, wzrosła przebiegłość przestępców. Mogą oni zakładać konta w tzw. rajach podatkowych, prowadzić działalność przed podstawione osoby, przepisywać majątek na inne osoby, zawierać tzw. ciche spółki. My musimy za tym nadążyć" – wyjaśnił rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak.

Jak podkreślił, ważne jest to, że od tego typu działań odciążeni zostaną funkcjonariusze wykonujący bezpośrednio czynności śledcze i gromadzący materiał dowodowy.

Powołanie grupy podyktowane było także wymogami sprawiedliwości - ponieważ przestępca nie powinien korzystać z majątku zdobytego w drodze przestępstwa.

"Za wcześnie jeszcze mówić o dokonaniach nowo powołanej grupy, ale z doświadczenia małopolskich policjantów wynika, że przedmiotem zabezpieczenia może być np. browar czy piastowski zamek, jak stało się w 2010 roku w przypadku grupy zajmującej się nielegalną produkcją papierosów" - powiedział Dariusz Nowak. (PAP, p)

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.