TKPrezydent o solidarności z Chorwacją

akcesja| Bronisław Komorowski| Chorwacja| ratyfikacja| Słowenia| Unia Europejska

włącz czytnik
Prezydent o solidarności z Chorwacją

Prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował w środę Traktat dotyczący przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej. To manifestacja naszej solidarności z Chorwacją - mówił  prezydent podczas uroczystości w Belwederze.

Prezydent podkreślał naszą przyjaźń z tym krajem, ale także zaangażowanie Polski w utrzymanie otwartego charakteru Unii Europejskiej.

 - Chcemy również dzisiaj zamanifestować i solidarność z Chorwacją, ale także zamanifestować polską postawę otwartości, czyli zabiegania o otwartość Unii Europejskiej w stosunku do innych krajów, które aspirują do tego, aby znaleźć się w lepszych ramach lepszego świata, mądrzejszego, lepiej zorganizowanego, także zamożniejszego, ale przede wszystkim świata opartego o wartości, które czynią ludzi i narody lepszymi - powiedział  Bronisław Komorowski.

Prezydent dziękował Chorwatom m.in. za to, że "Polska mogła w okresie swojej prezydencji w UE przyłożyć rękę do dobrego procesu" integracji Zagrzebia z UE. Podpisanie traktatu akcesyjnego nastąpiło bowiem 9 grudnia 2011 roku, czyli za polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

 Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w październiku 2005 roku. Kraje UE podjęły formalną decyzję o ich zakończeniu ostatniego dnia węgierskiej prezydencji, w czerwcu 2011 roku, gdy Komisja Europejska zarekomendowała zamknięcie ostatnich czterech rozdziałów negocjacyjnych. Decyzja ta umożliwiła podpisanie traktatu akcesyjnego 9 grudnia 2011 roku, czyli za polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

 W styczniu 2012 roku Chorwaci poparli w referendum przystąpienie swego kraju do UE. Jeśli wszystkie kraje Unii przeprowadzą ratyfikację traktatu akcesyjnego, Chorwacja wejdzie do Unii Europejskiej jako 28. kraj 1 lipca 2013 roku. Będzie drugim, po Słowenii, krajem UE wśród byłych republik wchodzących niegdyś w skład Jugosławii.

prezydent.pl

 

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.