TK



Prezydent Warszawy zakazuje zgromadzeń kibiców Legii i Lecha Poznań

Gronkiewicz-Waltz| Lech Poznań| Legia Warszawa| Zgromadzenia

włącz czytnik
Prezydent Warszawy zakazuje zgromadzeń kibiców Legii i Lecha Poznań
Nowy stadion Legii Warszawa. Foto: Tapeta

Prezydent Warszawy zakazała organizacji dwóch zgromadzeń publicznych zgłoszonych na sobotę, 21 kwietnia, w pobliżu Stadionu Miejskiego przy ul. Łazienkowskiej 3 w Warszawie

Celem pierwszego miało być „prowadzenie dopingu dla zawodników Lecha Poznań”, drugiego zaś „protest kibiców Legii Warszawa przeciwko zamykaniu stadionów”.
Oba zgromadzenia zostały zgłoszone przez osoby prywatne, w tym samym miejscu i godzinach. Zgromadzenie kibiców Lecha Poznań miało się odbyć przy ul. Łazienkowskiej w godz. 13.15-15.30 z planowanym udziałem 2,5 tys. osób, a protest kibiców Legii Warszawa przy ul. Łazienkowskiej i Czerniakowskiej w godz. 12.30-15.30, z udziałem od 4 do 12 tys. osób.

W uzasadnieniu odmowy dla kibiców Lecha Poznań  stwierdzono, iż planowane zgromadzenie nie wypełnia znamion określonych w art. 1 ust. 2 ustawy - Prawo o zgromadzeniach, ponieważ faktu kibicowania nie można zaliczyć do wskazanego w ustawie "wspólnego wyrażania stanowiska", ani też do prowadzenia "wspólnych obrad".

Podstawą prawną wydania decyzji jest art. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 5 lipca 1990 r. Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. Nr 51, poz. 297 z późn. zm.), zgodnie z którym organ gminy zakazuje przeprowadzenia zgromadzenia publicznego, jeżeli:
1) jego cel lub odbycie sprzeciwiają się ustawie - Prawo o zgromadzeniach, lub naruszają przepisy ustaw karnych,
2) zgromadzenie może zagrażać życiu i zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach.

Oba zgromadzenia miałyby się odbywać w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu, na którym będzie się odbywała impreza masowa, z udziałem około 25 tys. osób.

W uzasadnieniu zakazu ich organizacji Prezydent m.st. Warszawy wskazała na fakt, że zarówno środowiska popierające Lecha Poznań jak i Legię Warszawa są od dawna zantagonizowane i w przeszłości dochodziło pomiędzy nimi do wielu incydentów.

Organizacja obu, bardzo licznych zgromadzeń, w miejscu będącym drogą dojścia publiczności na imprezę masową na obiekcie sportowym, stwarza realne  zagrożenie wystąpienia zamieszek i chuligańskich wybryków zagrażających zdrowiu i życiu ludzi, a także mieniu. Ponadto, zablokowanie ulicy Łazienkowskiej przez stojące na niej osoby, która jest jednocześnie drogą ewakuacyjną ze stadionu oraz trasą dojazdu służb ratowniczych do obiektu, ma istotny wpływ na bezpieczeństwo uczestników imprezy na stadionie.

W odmowie przesłanej organizatorowi protestu kibiców Legii wskazano jako wysoce prawdopodobny fakt, że głównym celem tego zgromadzenia jest doprowadzenie do konfrontacji kibiców obu drużyn, o czym świadczy określona w zawiadomieniu lokalizacja zgromadzenia w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu miejskiego przy ul. Łazienkowskiej 3 w Warszawie, ale przede wszystkim w miejscu zgromadzenia zwołanego przez kibiców z Poznania.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.