TK
- Do MON wpłynął wniosek prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o odwołanie naczelnego prokuratora wojskowego gen. Krzysztofa Parulskiego i powołanie jego następcy - poinformował rzecznik MON Jacek Sońta. - Wniosek prokuratora zaopiniuje minister obrony Tomasz Siemoniak - dodał.
Rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk potwierdził, że do MON został wysłany wniosek o odwołanie Parulskiego. W rozmowie z TVN24 dodał, że powodem wniosku o odwołanie szefa NPW jest publiczna i spektakularna krytyka przełożonego.
Minister obrony narodowej ma zaopiniować wniosek w ciągu kilku dni. Zgodnie z prawem Naczelnego Prokuratora Wojskowego, który jest zastępcą Prokuratora Generalnego, powołuje i odwołuje prezydent. Wniosek w tej sprawie składa Prokurator Generalny w porozumieniu z szefem MON.
Prokurator generalny Andrzej Seremet złożył do MON wniosek o zaopiniowanie powołania nowego szefa NPW, co oznacza odwołanie gen. Krzysztofa Parulskiego. A. Seremet weźmie udział w posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości dotyczącej reformy prokuratury - poinformował szef komisji Ryszard Kalisz. Poseł SLD wyjaśnił, że przedmiotem dyskusji będą głównie sprawy przeorganizowania pracy prokuratury, a nie wątki dotyczące próby samobójczej pułkownika Mikołaja Przybyła. Wiadomo natomiast, że prokurator Seremet poinformuje jaką decyzje podjął w sprawie dalszej współpracy z szefem Naczelnej Prokuratury Wojskowej (NPW) generałem Krzysztofem Parulskim.
Prokurator Generalny został zaproszony na komisję sprawiedliwości po tym jak postrzelił się pułkownik Przybył. Prokurator strzelił do siebie w przerwie konferencji, na której krytykował między innymi pomysł połączenia prokuratury cywilnej z wojskową oraz zarzucał mediom nagonkę na prokuratorów, którzy w Poznaniu prowadzą sprawy związane z korupcją w armii.
Część jego tez poparł potem publicznie szef Naczelnej Prokuratury Wojskowej generał Krzysztof Parulski. Wywołało to poważny konflikt z jego przełożonym Andrzejem Seremetem. Z szefami prokuratur rozmawiał już prezydent. Andrzej Seremet spotkał się także z ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem.
Tymczasem rząd nie będzie oceniał, kto ma rację w sporze prokuratorów - oświadczył premier Donald Tusk. Dlatego, jak zaznaczył, nie należy się spodziewać pochopnych decyzji szefa MON ws. zmian na stanowisku Naczelnego Prokuratora Wojskowego. Sam opowiedział się za zmianami personalnymi dopiero po zmianie przepisów o prokuraturze. - Zleciłem ministrowi sprawiedliwości pilne przygotowanie projektu zmian w ustawie o prokuraturze dotyczących m.in. usytuowania prokuratury wojskowej - poinformował Tusk.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.