TK



Prokuratura Apelacyjna poparła wniosek o wznowienie postępowania w sprawie red. J. Sroki

ETPC| Jarosław Sroka| sprostowanie

włącz czytnik

Na początku lipca prokuratura przekazała Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie odpowiedź na wniosek red. J. Sroki o wznowienie postępowania karnego, w wyniku którego został skazany za odmowę publikacji sprostowania.

Przypomnijmy,  że wniosek o wznowienie postępowania złożył w czerwcu 2012 r. obrońca red. Sroki mec. Mikołaj Pietrzak, który występuje w sprawie pro bono na prośbę HFPC (zob. Wznawiamy procesy redaktorów naczelnych skazanych za brak publikacji sprostowania). Wniosek opierał się na dwóch podstawach prawych. Po pierwsze, do wznowienia postępowania uprawniał wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który wszedł w życie w połowie czerwca 2012 r. W wyroku TK uznał dotychczasową regulację sprostowania za niekonstytucyjną. Skutkiem wejścia w życie tego wyroku była utrata mocy obowiązujących przepisów, uznanych za sprzeczne z Konstytucją, w tym art. 46 prawa prasowego, który przewidywał odpowiedzialność karną redaktora naczelnego za niedopełnienie obowiązku publikacji sprostowania.

Drugą podstawą wznowienia było orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który zajął się sprawą red. Sroki.  ETPC nie wydał wprawdzie wyroku, ale zaakceptował decyzją jednostronną deklarację rządu, w której ten przyznał, iż skazanie dziennikarza stanowiło naruszenie art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (tj. prawa do swobody wypowiedzi), i zgodził się wypłacić skarżącemu zadośćuczynienie (więcej informacji o decyzji ETPC dostępnych jest tutaj). Prokuratura Apelacyjna w Warszawie poparła wznowienie postępowania zarówno ze względu na orzeczenie TK, jak i ETPCz.  

źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.