TK
Przedsiębiorcy potrzebują trzeciego pakietu deregulacyjnego
deregulacja| Ministerstwo Finansów| Pracodawcy RP
włącz czytnikTrwają uzgodnienia międzyresortowe dotyczące założeń do trzeciej ustawy deregulacyjnej. Z informacji prasowych wynika, że podobnie jak to było przy poprzednim pakiecie – przygotowanym przez resort gospodarki – Ministerstwo Finansów stanie się orędownikiem zablokowania zmian korzystnych dla przedsiębiorstw.
Trzecia odsłona deregulacji przewiduje szereg potrzebnych z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorczości rozwiązań. Wymieńmy tylko kilka przykładów: upowszechnienie kasowej metody rozliczania VAT, ujednolicenie terminu zwrotu nadpłaconych podatków, skrócenie obowiązku przechowywania dokumentacji z kas fiskalnych, czy też rozliczanie VAT od importu w deklaracjach, a nie w ciągu 10 dni. – Wprowadzenie tych propozycji w życie wpłynęłoby pozytywnie na płynność przedsiębiorstw, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy zatory płatnicze doprowadzają do upadłości firm – mówi ekspert Pracodawców RP Piotr Rogowiecki.
Tymczasem Ministerstwo Finansów po raz kolejny stanęło na stanowisku, że ważniejsze są krótkoterminowe odczyty wskaźników dotyczących wpływów podatkowych niż stwarzanie optymalnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w dłuższej perspektywie czasowej. – Resort finansów zdaje się nie mieć świadomości istnienia zależności pomiędzy warunkami prowadzenia firm a wielkością wpływów podatkowych. A jeśli już dokonuje jakichś zmian w tym obszarze, to są one nastawione na zwiększenie fiskalizmu – ocenia Rogowiecki i dodaje, że przecież od lat przedsiębiorcy pytani o główną barierę rozwoju wskazują właśnie na fatalny system podatkowy.
Ekspert zwraca także uwagę na to, że przedstawione przez resort finansów koszty w postaci zmniejszenia wpływów do budżetu, wynikające z poszczególnych rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Gospodarki w założeniach do trzeciej ustawy deregulacyjnej, wydają się przesadzone.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Lżej przedsiębiorcom
Żadnemu politykowi nie ufa 56% przedsiębiorców, ale najwięcej - 19% - ufa Kaliszowi
Reforma Prawa upadłościowego: zamiast likwidacji firmy, pomoc w wyjściu z kłopotów
Pracodawcy: mamy w Polsce za dużo prawa
Mikrofirmy bagatelizują zatory płatnicze i nie umieją windykować należności
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.