TK
Przedsiębiorcy powiedzą, jak uprościć VAT
podatek VAT| Pracodawcy RP| przedsiębiorcy| przedsiębiorczość| Schweizerischer Gewerbeverband| Szwajcaria
włącz czytnikZbyt skomplikowane, często niedopracowane i wielokrotnie zmieniane przepisy podatkowe są prawdziwą zmorą zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw - twierdzą Pracodawcy RP. I zapowiadają przygotowanie własnej koncepcji uproszczenia podatku od towarów i usług.
Pracodawcy RP (dawna nazwa: Konfederacja Pracodawców Polskich) rozpoczęli realizację projektu, którego efektem ma być uproszczenie jednego z kluczowych dla podmiotów gospodarczych podatków – VAT.
Podczas realizacji projektu wśród ekspertów i przedsiębiorców zostanie przeprowadzone szeroko zakrojone badanie, identyfikujące szczegółowe kwestie dotyczące prawnych i ekonomicznych trudności związanych z rozliczaniem podatku VAT w Polsce. Pracodawcy RP przeanalizują także wpływ tego podatku oraz jego regulacji prawnych na rozwój przedsiębiorczości. Wyniki badań staną się bazą do opracowania propozycji zmian w przepisach podatkowych.
Analiza obecnej sytuacji oraz propozycje zmian zostaną upublicznione oraz przedstawione stronie rządowej. Pracodawcy RP będą zachęcać decydentów do wprowadzenia rekomendowanych zmian.
Jak podkreślają eksperci organizacji, podatek VAT ma duże znaczenie dla rozwoju przedsiębiorczości, w szczególności dla rozwoju MŚP. Podmioty z tego segmentu stanowią ok. 99 proc. polskich przedsiębiorstw i wytwarzają blisko połowę PKB. Jednak w ostatnich latach przedsiębiorcy skarżą się na rosnące utrudnienia – spowodowane m.in. brakiem przejrzystości prawa podatkowego. Zwiększa to ryzyko prowadzenia działalności i generuje koszty, które niepotrzebnie obniżają rentowność i konkurencyjność firm. Potwierdza to m.in. raport PARP z 2011 r. Wynika z niego, że największe zagrożenia dla przedsiębiorstw tkwią w niejasnych, niedostosowanych do zmieniających się warunków gospodarczych regulacjach prawnych, a także w procedurach administracyjnych i kosztach z nimi związanych oraz w trudnej współpracy przedsiębiorstw z instytucjami administracji publicznej.
W ramach projektu Pracodawcy RP nawiązali współpracę ze szwajcarską organizacją Schweizerischer Gewerbeverband, której udało się doprowadzić – przy akceptacji wszystkich partnerów społecznych – do korzystnych dla przedsiębiorców zmian w regulacjach podatkowych. Autorzy projektu podkreślają, że Szwajcaria to kraj, w którym z jednej strony dialog społeczny ma ogromne znaczenie i bogatą tradycję, z drugiej zaś przedsiębiorcy wysoko oceniają funkcjonujący tam system podatkowy. - Współpraca ma się przyczynić do zwiększenia skuteczności działań Pracodawców RP, a także podnoszenia poziomu konsultacji społecznych prowadzonych w Polsce.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.