TK



Ratyfikacja konwencji o prawach niepełnosprawnych

Irena Wóycicka| Konwencja ONZ| Niepełnosprawni| Prezydent| ratyfikacja

włącz czytnik

Prezydent Bronisław Komorowski uroczyście ratyfikuje w czwartek Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. - Naszym marzeniem jest Polska bez barier. Ratyfikacja Konwencji pomoże nam w realizacji tego marzenia - podkreśla Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.

Minister zwróciła uwagę, że ratyfikacja Konwencji to ważne wydarzenie dla osób niepełnosprawnych oraz dla wszystkich Polaków, ale także wielkie wyzwanie: bowiem cały czas ogromny jest dystans pomiędzy prawami a rzeczywistością. - Konwencja pokazuje kierunek, w jakim powinniśmy zdążać. Uruchamia również proces monitorowania rzeczywistej realizacji praw osób niepełnosprawnych - powiedziała Irena Wóycicka.

Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych to pierwszy międzynarodowy akt prawny, który w sposób kompleksowy odnosi się do praw osób niepełnosprawnych. Jego istotą jest zapewnienie pełnego i równego korzystania z praw i podstawowych wolności człowieka wszystkim osobom niepełnosprawnym na równi z innymi. Polskie prawodawstwo zapewnia znakomitą większość praw zapisanych w Konwencji, jednak w codziennym życiu istnieje wiele barier, które uniemożliwiają realizację praw osób niepełnosprawnych, takich jak możliwość pełnego uczestniczenia w życiu obywatelskim i społecznym.

Ratyfikacja Konwencji ONZ nakłada obowiązek usuwania barier, które napotykają osoby niepełnosprawne w realizacji swoich praw. Państwa sygnatariusze tego dokumentu są bowiem zobowiązane do podjęcia wszelkich działań na rzecz urzeczywistniania postanowień Konwencji, monitorowania ich realizacji, a także upowszechniania jej zapisów w świadomości obywateli, także obywateli niepełnosprawnych. Dzięki temu możliwa będzie identyfikacja problemów, a także usuwanie przeszkód rzeczywistych i mentalnych, które stają na drodze realizacji praw osób niepełnosprawnych.

prezydent.pl

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze


Konrad | 07-09-12 12:21
Gwoli uzupełnienia informacji. Będzie obowiązywać z zastrzeżeniami dotyczącymi: małżeństwa, rodziny, rodzicielstwa i związków. Pomału robi to się polska specjalność, niby na coś się zgadzamy, podpisujemy ale nie wszystko będzie u nas obowiązywać np. Karta praw podstawowych. Ciekawe dlaczego media w przypadku Konwencji pomijają tak istotną okoliczność?

Kazimierz | 07-09-12 13:18
Brawo i podziękowania. Rzeczywiście, gdyby nie uwaga Konrada, nikt by o tym nie wspomniał. Prezydent - bo pewnie ma takie przekonania, ale media? Mainstreamowe? One mogłyby choć napomknąć...