TK
Ratyfikacja konwencji o prawach niepełnosprawnych
Irena Wóycicka| Konwencja ONZ| Niepełnosprawni| Prezydent| ratyfikacja
włącz czytnikPrezydent Bronisław Komorowski uroczyście ratyfikuje w czwartek Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. - Naszym marzeniem jest Polska bez barier. Ratyfikacja Konwencji pomoże nam w realizacji tego marzenia - podkreśla Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.
Minister zwróciła uwagę, że ratyfikacja Konwencji to ważne wydarzenie dla osób niepełnosprawnych oraz dla wszystkich Polaków, ale także wielkie wyzwanie: bowiem cały czas ogromny jest dystans pomiędzy prawami a rzeczywistością. - Konwencja pokazuje kierunek, w jakim powinniśmy zdążać. Uruchamia również proces monitorowania rzeczywistej realizacji praw osób niepełnosprawnych - powiedziała Irena Wóycicka.
Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych to pierwszy międzynarodowy akt prawny, który w sposób kompleksowy odnosi się do praw osób niepełnosprawnych. Jego istotą jest zapewnienie pełnego i równego korzystania z praw i podstawowych wolności człowieka wszystkim osobom niepełnosprawnym na równi z innymi. Polskie prawodawstwo zapewnia znakomitą większość praw zapisanych w Konwencji, jednak w codziennym życiu istnieje wiele barier, które uniemożliwiają realizację praw osób niepełnosprawnych, takich jak możliwość pełnego uczestniczenia w życiu obywatelskim i społecznym.
Ratyfikacja Konwencji ONZ nakłada obowiązek usuwania barier, które napotykają osoby niepełnosprawne w realizacji swoich praw. Państwa sygnatariusze tego dokumentu są bowiem zobowiązane do podjęcia wszelkich działań na rzecz urzeczywistniania postanowień Konwencji, monitorowania ich realizacji, a także upowszechniania jej zapisów w świadomości obywateli, także obywateli niepełnosprawnych. Dzięki temu możliwa będzie identyfikacja problemów, a także usuwanie przeszkód rzeczywistych i mentalnych, które stają na drodze realizacji praw osób niepełnosprawnych.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski