TK



RPO: potrzebna ustawa o parytetach w biznesie

Lewiatan| parytety| Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowani| RPO

włącz czytnik

Polski parlament powinien rozważyć przyjęcie ustawy nakazującej stosowanie parytetów ze względu na płeć przy obsadzaniu wyższych stanowisk w przedsiębiorstwach – pisze rzecznik praw obywatelskich do pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania.

RPO zauważa w swoim wystąpieniu, że brak równowagi w obsadzaniu wyższych stanowisk w przedsiębiorstwach ze względu na płeć jest obecnie wielkim wyzwaniem we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. - W polskim biznesie kobiety mające wpływ na najpoważniejsze decyzje gospodarcze i finansowe są obecne. Na pewno jednak ich liczba jest znacznie niższa niż mężczyzn – pisze prof. Irena Lipowicz. I powołuje się na badania, z których wynika, że zaledwie sześciu na stu prezesów polskich firm to kobiety. Według badań Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" w 400 dużych polskich firmach jest zaledwie 6,8 procent kobiet prezesów.

RPO przypomina, że obowiązek władz publicznych podejmowania działań na rzecz zapewnienia równości płci oraz przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć wynika zarówno z Konstytucji, jak i z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. - Zmiany zmierzające do zapewnienia faktycznej równości płci powinny być stopniowe i ewolucyjne, poprzez promowanie dobrych praktyk. Tam jednak, gdzie takie rozwiązania nie zdają rezultatu, konieczne jest wprowadzanie także zmian legislacyjnych – czytamy w wystąpieniu.

Zdaniem Rzecznika polski parlament powinien rozważyć wprowadzenie ustawowych regulacji dotyczących składu zarządów i rad nadzorczych spółek publicznych. W pierwszej kolejności rozwiązania takie powinny dotyczyć spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz spółek komunalnych. Rzecznik praw obywatelskich zwraca się do Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania z prośbą o poinformowanie, czy Rada Ministrów planuje podjęcie inicjatywy ustawodawczej w przedstawionej sprawie.

lex.pl

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.