TK



Sejm: komisja przeciwna podniesieniu wieku emerytalnego sędziów SN

Bronisław Komorowski| Krzysztof Hubert Łaszkiewicz| Ministerstwo Sprawiedliwości| Sąd Najwyższy| Senat| wiek emerytalny sędziów

włącz czytnik

8 lipca Sejmowa komisja sprawiedliwości i spraw człowieka wyraziła negatywne stanowisko wobec zaproponowanego przez Senat podniesienia wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego z 72 do 75 lat.

Senat wniósł poprawkę do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, motywując ją wykorzystaniem potencjału intelektualnego sędziów i analogią do sądownictwa powszechnego, gdzie wiek emerytalny podniesiono z 70 do 75 lat.

W czerwcu Sejm znowelizował ustawę o SN, podnosząc wiek emerytalny sędziów SN z 70 do 72 lat. Jej projekt skierował do Sejmu prezydent Bronisław Komorowski, argumentując, że zmiana spełnia oczekiwania sędziów, którzy chcieliby orzekać dłużej. W pierwotnej wersji prezydent proponował podniesienie wieku przejścia w stan spoczynku z 70 do 75 lat.

Występując przed komisją sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Łaszkiewicz nie ukrywał, że bliska mu jest poprawka Senatu przywracająca propozycję prezydenta. Zapowiedział zarazem, że prezydent Bronisław Komorowski zaakceptuje takie rozwiązanie, jakie przyjmie parlament.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości obecnie wśród sędziów SN jest jedna osobna zbliżająca się do wieku emerytalnego.(PAP)

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.