TKSejm: Komisja Ustawodawcza uznała projekt SLD ws. in vitro za niezgodny z konstytucją, projekt RP – za zgodny

in vitro| komisja ustawodawcza| PiS| Ruch Palikota| SLD

włącz czytnik

Sejmowa komisja ustawodawcza za niezgodny z konstytucją uznała 11 lipca projekt SLD dot. zapłodnienia metodą in vitro. Jednocześnie jako zgodny z nią oceniła nieróżniący się w głównych założeniach projekt Ruchu Palikota.

Za uznaniem projektu RP za zgodny z konstytucją opowiedziało 12 członków komisji, w tym z SLD, RP i PO. Przeciw było 10 osób, głównie z PiS i SP. Z kolei projekt SLD komisja uznała za niezgodny z konstytucją, za czym opowiedziało się 10 posłów. Przeciwnego zdania było 8 osób, trzy wstrzymały się od głosu.

Decyzję taką posłowie podjęli, choć główne założenia projektów obu partii się nie różnią. Nie rozpatrywali też poszczególnych zapisów, głosowali nad całością projektów.

Komentując wynik głosowania przewodniczący komisji Wojciech Szarama (PiS) powiedział, że jest "w pewnej konfuzji", gdyż oba projekty są zbieżne. Komisja nie zaakceptowała jednak jego propozycji, by głosowanie powtórzyć.

Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński powiedział PAP, że klub SLD w czwartek rano wystąpi do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o wyjaśnienia w tej sprawie. "Będziemy chcieli dowiedzieć się, w czym nasz projekt jest gorszy lub w czym lepszy jest projekt Ruchu Palikota. Niedopuszczalne jest, żeby z dwóch tożsamych projektów jeden był opiniowany pozytywnie, a drugi negatywnie" - powiedział. "Być może jest to forma rekompensaty dla Ruchu Palikota za popieranie PO w różnych sprawach, choćby w sprawie reformy emerytur" – skomentował.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.