TKSejm: partie zgodnie popierają projekt ws. urlopów rodzicielskich

katastrofa demograficzna| KRUS| Krzysztof Kwiatkowski| płatna opieka nad dzieckiem| Ryszard Zbrzyzny| Sejm| urlopy rodzicielskie

włącz czytnik

Jak podkreślała, ludzie nie decydują się na posiadanie dzieci przede wszystkim dlatego, że nie mają pracy i mieszkań. "Jesteśmy za tym, żeby politykę społeczną kompleksowo rozpatrywać, nie tylko w oparciu o działania ministerstwa polityki społecznej, ale również polityki ministerstwa edukacji, infrastruktury" - powiedziała Popiołek.

Henryk Smolarz (PSL) podkreślał, że przyjmowane rozwiązania są odpowiedzią na oczekiwania rodziców i "kreują nowy sposób myślenia o polityce prorodzinnej, o rodzinie". Jak mówił, są one bardzo elastyczne, bo pozwalają matce i ojcu dzielić się urlopem, pozwalają dzielić urlop z pracą na niepełny etat.

Smolarz mówił, że projekt ten oferując rodzicom i dzieciom szansę na dłuższe wspólne przebywanie w domu, daje tym samym możliwość nawiązania lepszej więzi z dzieckiem, a z punktu widzenia gospodarki - możliwość godzenia pracy z obowiązkami rodzinnymi.

Ryszard Zbrzyzny (Sojusz Lewicy Demokratycznej) podkreślił, że większość rozwiązań spełnia oczekiwania klubu, mimo wątpliwości w niektórych sprawach. Poinformował, że klub złoży dwie poprawki. Pierwsza zakłada, że bezpłatny urlop wychowawczy mógłby być wykorzystany przez rodzica nie jak obecnie do ukończenia przez dziecko 4 lat, ale do ukończenia 5 lat.

Druga poprawka SLD dotyczy dodatkowych dni płatnej opieki na dziecko. Zbrzyzny przekonywał, że obecne dwa dni opieki w roku, niezależnie od liczby dzieci, to niewystarczający wymiar, a rodzice którzy mają dwoje dzieci powinni mieć zapewnione 3 dni takiej opieki, zaś ci, którzy mają więcej niż troje dzieci - 4 dodatkowe dni płatnej opieki rocznie.

Piotr Szeliga w imieniu Solidarnej Polski zaznaczył, że rodziny w Polsce oczekują od państwa znacznie szerszego wsparcia w wychowaniu dzieci. Przypomniał, że SP chce, aby na każde dziecko przysługiwało rodzicom 300 zł na miesiąc. Zapowiedział też złożenie dwóch poprawek do rządowego projektu. SP proponuje wprowadzenie sześciomiesięcznego okresu ochronnego przed zwolnieniem dla kobiety wracającej do pracy oraz opłacanie z budżetu składek ubezpieczenia za rodziców po ich powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

Ponadto SP chce objąć możliwością skorzystania z urlopu rodzicielskiego także rodziców dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2013 r. jeżeli dziecko w dniu wejścia w życie ustawy nie ukończyło roku.
Lex.pl

Poprzednia 12 Następna

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.