TKSejm: projekty dotyczące mowy nienawiści trafią do podkomisji

mowa nienawiści| podkomisja sejmowa| Sejm

włącz czytnik

Podkomisja stała ds. nowelizacji prawa karnego zajmie się trzema poselskimi projektami zmian w Kodeksie karnym autorstwa PO, SLD i RP - zdecydowała w piątek sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach. Projekty dotyczą tzw. mowy nienawiści.

Artykuł 256 kk w obecnym kształcie stanowi, że "kto nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych, albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2".

PO chce zapisać w art. 256 Kodeksu karnego, że "kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści wobec grupy osób lub osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, społecznej, naturalnych lub nabytych cech osobistych lub przekonań (...) podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Własne projekty zmian w Kodeksie karnym w tej sprawie zgłosiły Ruch Palikota i SLD. (PAP)

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.