TK



SN stwierdza, że należy uporządkować prawo mieszkaniowe i koszty sądowe

koszty sądowe| Sąd Najwyższy| skarga kasacyjna| ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych

włącz czytnik

Sędziowie SN w sprawozdaniu za 2012 r. uważają, że konieczne jest uchwalenie nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i w zakresie kosztów sądowych.

Dobre, stabilne prawo jest ważnym czynnikiem w procesie podnoszenia ogólnego poziomu świadomości prawnej społeczeństwa. Dlatego powinno być syntetyczne, uporządkowane, tworzące całość, a przez to zapewniające trwałość i niezmienność jego litery – czytamy w sprawozdaniu z działalności SN w 2012 r..

W związku z rozstrzygnięciami podjętymi przez Sąd Najwyższy w ostatnim roku sędziowie postulują kilka zmian legislacyjnych. Przede wszystkim niezbędne jest uchwalenie nowej ustawy o spółdzielniach, zwłaszcza mieszkaniowych. Obecne uregulowania są niejasne, a orzecznictwo wypracowało już konkretne rozwiązania. Ponadto nie ma kompleksowej regulacji dotyczącej elektronicznej postaci czynności procesowych. Wadliwy jest stan legislacji w zakresie kosztów sądowych, wymagający bezzwłocznej interwencji ustawodawcy w kierunku realnego uproszczenia unormowań w tym zakresie, regulacja kosztów sądowych niejednoznaczna i skomplikowana stwarza zagrożenie prawa do sądu.

Większość skarg o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia nadal wnoszona jest pochopnie lub zawiera wady formalne. Uzasadnia to, co powtarza SN po raz kolejny, żeby czynności przymusu adwokacko-radcowskiego przed Sądem Najwyższym mogła wykonywać tylko ograniczona liczba profesjonalnych pełnomocników; rozwiązanie takie byłoby korzystne
przede wszystkim dla samych stron, gdyż często wadliwe powołanie podstaw środka zaskarżenia uniemożliwia pożądane rozstrzygnięcie sprawy.

Konieczne wydaje się podwyższenie kwoty warunkującej dopuszczalność wniesienia skargi kasacyjnej w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych do przynajmniej 25 tysięcy złotych (art. 3982 § 1 k.p.c.).

Sędziowie podkreślają, że zdecydowanie niewystarczająca jest regulacja prawna dotycząca dopuszczalności ujawnienia danych identyfikujących sprawę sądową w publikowanych orzeczeniach sądowych.
Lex.pl

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.