TK



TK: nie można skarżyć informacji IPN o służbie w bezpiece

NSZZ Policjantów| TK

włącz czytnik

Przepisy ustawy o emeryturach mundurowych, które nie dają byłym funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa PRL prawa zaskarżania informacji IPN o przebiegu służby w organach bezpieczeństwa, są zgodne z konstytucją - orzekł w środę 11 stycznia Trybunał Konstytucyjny.
Trybunał Konstytucyjny orzekał w środę w pełnym składzie o zgodności z konstytucją art. 13a ust. 6 ustawy z 1994 r. o emeryturach mundurowych. Zajmował się tym na wniosek Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.
Przepis ten nie daje możliwości odwołania się w trybie administracyjnym i wniesienia do sądu administracyjnego skargi na informację, wydawaną przez Instytut Pamięci Narodowej, o przebiegu służby funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa PRL.
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kwestionowany przepis jest zgodny z konstytucyjnymi zasadami, bo informacja IPN jest tylko zaświadczeniem, tj. urzędowym potwierdzeniem określonych faktów z akt osobowych funkcjonariusza. Natomiast rozstrzygnięciem władczym jest dopiero decyzja odpowiedniego organu emerytalnego dotycząca ponownego ustalenia prawa do świadczenia emerytalnego i jego wysokości. Tę decyzję można skarżyć do sądu powszechnego (cywilnego), który merytorycznie oceni jej zasadność.
Szczegóły - w sentencji wyroku.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.