TK



Trybunał Stanu dla IV RP

Gowin| Kaczyński| PO| PSL| Ruch Palikota| SLD| Ziobro

włącz czytnik

Platforma Obywatelska zapowiedziała, że przed Trybunałem Stanu postawi Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobrę. "Wnioski są już praktycznie gotowe. W ciągu dwóch tygodni zostaną przedstawione naszym posłom" - powiedział Rafał Grupiński, szef klubu PO. Platformę chce w tej sprawie poprzeć Ruch Palikota i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Koalicjant PO - Polskie Stronnictwo Ludowe - nie przedstawiło jeszcze jasnego stanowiska.
Rafał Grupiński, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO, pytany przez TVN24 za co Platforma chce postawić Kaczyńskiego i Ziobrę przed TS, odpowiedział, że za łamanie konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w tym m.in. "ustanowienie Ziobry, który kierował resortem sprawiedliwości, superministrem nad innymi ministrami konstytucyjnymi".
Podchodzę do tego z wesołością. Ten pomysł trudno inaczej traktować niż na wesoło - powiedział w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem, Platforma chce "igrzyskami przysłonić problemy".
To wybieg rządzącej PO, która zdając sobie sprawę, że na każdym polu ponosi porażki, że wszystko się sypie, usiłuje stworzyć wroga, według makiawelicznego założenia, że igrzyska przysłonią problemy - powiedział Ziobro.

Instytucja Trybunału Stanu została przywrócona po wojnie dopiero w 1982 przez ustawę z dnia 26 marca 1982 r. o Trybunale Stanu z dniem 6 kwietnia 1982. Ustawa ta, wraz z kolejnymi nowelizacjami, obowiązuje do dziś.

Przed Trybunałem Stanu mogą zostać postawieni jedynie przedstawiciele najwyższych władz państwowych, wymienieni w art. 198 Konstytucji. W odniesieniu do premiera i członków Rady Ministrów, wniosek w tej sprawie może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów lub Prezydent RP, a decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów. Wedlug ocen wnioskodawcom brakuje 2 głosów, nie licząc Jarosława Gowina, który zapowiedział już, że za tym wnioskiem nie podniesie ręki.

Toczyły się przed TS następujące sprawy:
- byłego premiera Piotra Jaroszewicza i byłego wicepremiera Tadeusza Pyki (1984) – zakończona umorzeniem;
- Afera alkoholowa (1997), w której oskarżeni byli:
    były minister finansów Andrzej Wróblewski – uniewinniony
    były minister spraw wewnętrznych Czesław Kiszczak – uniewinniony
    były minister rynku wewnętrznego Aleksander Mackiewicz – uniewinniony
    były minister współpracy gospodarczej z zagranicą Dominik Jastrzębski – skazany na 5 lat utraty biernego prawa wyborczego i tyleż lat zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych
    były prezes Głównego Urzędu Ceł Jerzy Ćwiek – skazany na 5 lat utraty biernego prawa wyborczego i tyleż lat zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych;
- Sprawa byłego ministra skarbu Emila Wąsacza – umorzona w 2006 ze względu na błędy proceduralne, decyzja uchylona w II instancji w marcu 2007, sprawa toczy się ponownie w I instancji.

Trynałowi Stanu przewodniczy obecny Prezes Sądu Najwyższego - sędzia SN Stanisław Dąbrowski.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze


Konrad | 13-03-12 21:33
Martwa instytucja, w praktyce bez żadnego znaczenia. W dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie się zajmował żadną sprawą.