TK
Trybunał Stanu dla IV RP
Gowin| Kaczyński| PO| PSL| Ruch Palikota| SLD| Ziobro
włącz czytnikPlatforma Obywatelska zapowiedziała, że przed Trybunałem Stanu postawi Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobrę. "Wnioski są już praktycznie gotowe. W ciągu dwóch tygodni zostaną przedstawione naszym posłom" - powiedział Rafał Grupiński, szef klubu PO. Platformę chce w tej sprawie poprzeć Ruch Palikota i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Koalicjant PO - Polskie Stronnictwo Ludowe - nie przedstawiło jeszcze jasnego stanowiska.
Rafał Grupiński, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO, pytany przez TVN24 za co Platforma chce postawić Kaczyńskiego i Ziobrę przed TS, odpowiedział, że za łamanie konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w tym m.in. "ustanowienie Ziobry, który kierował resortem sprawiedliwości, superministrem nad innymi ministrami konstytucyjnymi".
- Podchodzę do tego z wesołością. Ten pomysł trudno inaczej traktować niż na wesoło - powiedział w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem, Platforma chce "igrzyskami przysłonić problemy".
- To wybieg rządzącej PO, która zdając sobie sprawę, że na każdym polu ponosi porażki, że wszystko się sypie, usiłuje stworzyć wroga, według makiawelicznego założenia, że igrzyska przysłonią problemy - powiedział Ziobro.
Instytucja Trybunału Stanu została przywrócona po wojnie dopiero w 1982 przez ustawę z dnia 26 marca 1982 r. o Trybunale Stanu z dniem 6 kwietnia 1982. Ustawa ta, wraz z kolejnymi nowelizacjami, obowiązuje do dziś.
Przed Trybunałem Stanu mogą zostać postawieni jedynie przedstawiciele najwyższych władz państwowych, wymienieni w art. 198 Konstytucji. W odniesieniu do premiera i członków Rady Ministrów, wniosek w tej sprawie może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów lub Prezydent RP, a decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów. Wedlug ocen wnioskodawcom brakuje 2 głosów, nie licząc Jarosława Gowina, który zapowiedział już, że za tym wnioskiem nie podniesie ręki.
Toczyły się przed TS następujące sprawy:
- byłego premiera Piotra Jaroszewicza i byłego wicepremiera Tadeusza Pyki (1984) – zakończona umorzeniem;
- Afera alkoholowa (1997), w której oskarżeni byli:
były minister finansów Andrzej Wróblewski – uniewinniony
były minister spraw wewnętrznych Czesław Kiszczak – uniewinniony
były minister rynku wewnętrznego Aleksander Mackiewicz – uniewinniony
były minister współpracy gospodarczej z zagranicą Dominik Jastrzębski – skazany na 5 lat utraty biernego prawa wyborczego i tyleż lat zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych
były prezes Głównego Urzędu Ceł Jerzy Ćwiek – skazany na 5 lat utraty biernego prawa wyborczego i tyleż lat zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych;
- Sprawa byłego ministra skarbu Emila Wąsacza – umorzona w 2006 ze względu na błędy proceduralne, decyzja uchylona w II instancji w marcu 2007, sprawa toczy się ponownie w I instancji.
Trynałowi Stanu przewodniczy obecny Prezes Sądu Najwyższego - sędzia SN Stanisław Dąbrowski.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski