TKWlk. Brytania: przepisy utrudniają walkę z terroryzmem

Barack Obama| bezpieczeństwo państwa| David Cameron| Internet| islamizm| Jonathan Evans| MI5| terroryści| terroryzm

włącz czytnik

Jak podaje Reuters, Jonathan Evans, dyrektor generalny MI5 od 2007 do 2013 roku stwierdził w wywiadzie opublikowanym w niedzielę, że zdolność Wielkiej Brytanii do zapobiegania atakom terrorystycznym jest utrudniona przez przestarzałe przepisy, które miast umożliwiać służbom wywiadowczym skuteczne monitorowanie potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego "nie nadają się już do tego celu". Jego zdaniem rząd powinien też otrzymać nowe uprawnienia do monitorowania Internetu.

Po zamachu w Paryż, w którym islamscy terroryści zabili 17 osób, sprawa znalazła się na najwyższym miejscy agendy politycznej w Wielkiej Brytanii, w której utrzymywany jest drugi najwyższy poziom zagrożenia, co oznacza, że atak jest „wysoce prawdopodobny”.

"Uprawnienia prawne, dające służbom policyjnym i bezpieczeństwa dostęp do środków komunikacji dla celów dowodowych stały się nieaktualne, nie były one przeznaczone dla współczesnego cyfrowego świata" napisał Evans w dzienniku Sunday Telegraph.

"Zmiany technologiczne spowodowały, że jest o wiele trudniej, niż dziesięć lat temu dowiedzieć się, co terroryści czy przestępcy mówią między sobą."

Brytyjski premier David Cameron obiecał wprowadzenie przepisów, dających większy dostęp do środków komunikacji online, jeśli wygra wybory wyznaczone na maj; niektórzy z jego rywali sprzeciwiają się jednak skali jego propozycji.

Premier Cameron, który odbył w Waszyngtonie rozmowy z prezydentem USA Barackiem Obamą na temat bezpieczeństwa, powiedział, że Wielka Brytania stanęła w obliczu "bardzo poważnego zagrożenia" atakiem terrorystycznym. Wraz z prezydentem USA zapowiedzieli walkę z „trującą ideologią” islamskich ekstremistów. Agencje wywiadowcze muszą mieć, zdaniem obu przywódców, możliwość śledzenia terrorystów w Internecie pomimo obaw o ograniczenie prywatności.

Zgodzili się na przeprowadzenie gry wojennej dotyczącej cyberbezpieczeństwa i powołać wspólną "cyberkomórkę” do prowadzenia akcji wywiadowczych i reakcji na złośliwy hacking.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.