TK
Zagrożony termin otwarcia rynku usług pocztowych
III dyrektywa pocztowa| liberalizacja rynku| Poczta Polska| usługi pocztowe
włącz czytnikWdrożenie unijnej III dyrektywy pocztowej ma nastąpić 31 grudnia tego roku, a wraz z 1 stycznia 2013 otworzyć ma się polski rynek dla pozostałych operatorów pocztowych. Termin ten jest jednak zagrożony – twierdzą przedstawiciele branży.
Uczestnicy zorganizowanej w środę 12 września konferencji „Rynek usług pocztowych w Polsce w 2012 roku” podkreślali, że Polska miała wystarczająco dużo czasu na przygotowanie przepisów wykonawczych i administracyjnych, które pozwoliłyby na wdrożenie III Dyrektywy Pocztowej. Pierwszy termin wyznaczony dla państw Wspólnoty Europejskiej upłynął 31 grudnia 2010 roku. Polska skorzystała z możliwości przesunięcia tego terminu o dwa lata, zupełnie nie podejmując prac w 2011 roku, gdyż harmonogram prac legislacyjnych Rady Ministrów nie ujął ustawy o Prawie pocztowym, utrzymując tym samym monopol Poczty Polskiej w zakresie przesyłek do 50 gram. Do prac nad ustawą powrócono w tym roku, a wobec licznych uwag poszczególnych ministerstw termin 31 grudnia 2012 wydaje się być zagrożony – twierdzą przedstawiciele branży. Tymczasem wiele państw członkowskich UE, jak na przykład Niemcy czy Szwecja, już dawno zniosło obszar usług zastrzeżonych dla operatora publicznego.
Czy w Polsce możemy spodziewać się zapowiadanej równości na rynku? Jak oceniane są obecne rozwiązania zawarte w projekcie ustawy prawo pocztowe? – zastanawiali się uczestnicy konferencji.
- Kwestia wyboru rozwiązań to kwestia odpowiedzialności za to, jak ma wyglądać kształt rynku pocztowego w Polsce i jaka ma być pozycja na tym rynku operatora wyznaczonego w stosunku do innych operatorów – mówi Alina Kępczyńska dyrektor Biura Regulacji Prawnych Poczty Polskiej S.A.
Mimo iż twierdzi się, że opóźnienia w przyjęciu ustawy dotyczą głównie publicznego operatora pocztowego, który musi przygotować się do zmian, to jednak według Wiesława Klimaszewskiego, prezesa Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych, projekt ustawy może być nadal w przygotowaniu.
- Według harmonogramu prac legislacyjnych projekt ustawy prawo pocztowe miał być przyjmowany przez Radę Ministrów na początku maja, więc to opóźnienie świadczy o tym, że jest on jeszcze dyskutowany. W naszej ocenie projekt nie jest satysfakcjonujący dlatego, że uwolnienie rynku to stworzenie wszystkim uczestnikom tego rynku równych praw. Projekt takich praw nie gwarantuje – mówi Wiesław Klimaszewski. Jego zdaniem, jest w tym projekcie wiele pozytywnych zapisów, ale likwidując monopol wagowy (który dawał wyłączność operatorowi publicznemu na przesyłki do 50 gramów) równocześnie projekt ten przywraca zlikwidowany w 2004 roku monopol na przekazy pocztowe.
Z kolei Robert Sulich, prezes Zarządu Forum Przewoźników Ekspresowych zauważa, że zostało już tylko około trzy miesiące na dokonanie ewentualnych zmian, ale podkreśla zadowolenie z faktu, że projekt ulega modyfikacjom i uwzględnia postulaty branży. - Projekt, który widzieliśmy, a który wciąż podlega wstępnym modyfikacjom, zawierał kilka rzeczy, które z naszego punktu widzenia były trudne do przyjęcia ze względu na oczywistą sprzeczność między samą intencją projektu, czyli deregulacją rynku pocztowego, a działaniami, które miały wynikać chociażby z ujęcia naszych podwykonawców, których jest kilkanaście tysięcy w całej Polsce, obowiązkiem rejestracji. Ten zapis został zmieniony. – mówi Robert Sulich.
Chociaż projekt ustawy wywołuje liczne niepokoje i sprzeciwy, zdaniem przedstawicieli branży daje jednak również nadzieję na to, że uwolniony rynek będzie w pełni konkurencyjny, a co za tym idzie – zyskają nie tylko operatorzy niepubliczni, ale i klienci zarówno indywidualni, jak i biznesowi. Podczas konferencji podkreślano, że otwarcie rynku usług pocztowych może być szansą niezależnych operatorów na poszerzenie swoich usług o te, zarezerwowane do tej pory dla Poczty Polskiej. - Najpewniej zaowocuje to nowymi, lepszymi rozwiązaniami. Dla klientów to również szansa na wzrost jakości ich obsługi, dla nas to jeszcze więcej wyzwań.- komentuje Małgorzata Ślęczka, kierownik działu handlowego spółki Kolportaż Rzetelny.
Krzysztof Sobczak, lex.pl
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.