TKZmiany w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski| Strasburg

włącz czytnik
Zmiany w Parlamencie Europejskim
Sesja PE. Foto: http://www.europarl.europa.eu/

W tym tygodniu minie połowa 5-letniej kadencji PE. Zgodnie z tradycją zmieni się przewodniczący - Jerzego Buzka ma zastąpić Martin Schulz, dotychczasowy lider frakcji socjaldemokratów (S&D) w PE, znany z krytyki prawicowych polityków. Jego prezydentura, jak sam przyznał, będzie mieć inny styl, zapewne mniej koncyliacyjny.
18 stycznia odbędzie się debata na temat zmian w węgierskiej konstytucji i niektórych nowych ustaw w tym kraju - w tym podważającej niezależność banku centralnego - które wzbudziły krytykę wewnętrznej opozycji oraz polityków i mediów w niektórych krajach UE. Debatę ukierunkuje analiza prawna KE ws. zgodności kontrowersyjnych ustaw na Węgrzech z prawem UE. Komisja zapowiedziała, że może otworzyć wobec Węgier procedury karne o naruszenie unijnego prawa na podstawie art. 258 traktatu.
PE przyjmie też rezolucję krytykującą obecną propozycję paktu fiskalnego w wersji porozumienia z 10 stycznia i potępiającą tryb prac nad nim.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.