TK



166 spraw w Trybunale? Będzie się działo…

grupa senatorów| Konfederacja Lewiatan| owoce zatrutego drzewa| pełny skład| Prokurator Generalny| pytanie prawne| RPO| Służba cywilna| Trybunał Konstytucyjny| ustawa antyterrorystyczna| ustawa medialna| wniosek grupy posłów

włącz czytnik
166 spraw w Trybunale? Będzie się działo…
Konferencja prasowa po rozprawie 11 sierpnia 2016, sprawa K 39/16. Foto: B. Cacko, ZP BTK

Paraliż Trybunału spowodował wyhamowanie tempa jego pracy, zajmować się musi ustawami o Trybunale właśnie, choć powinien orzekać w innych sprawach, wciąż czekających w kolejce. Oczywiście, są już znane 22 wyroki wydane w tym roku, których Rządowe Centrum Legislacji nie publikuje, mimo iż każdy wyrok Trybunału z mocy Konstytucji podlega ogłoszeniu w tym dzienniku urzędowym, w którym zaskarżony przepis był wcześniej publikowany. Jak długa jest ta kolejka?

Nazajutrz po ogłoszeniu ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy z 22lipca (sprawa K 39/16) sprawdzamy stan spraw, będących „w toku merytorycznego rozpoznania – stan na dzień 12. 08. 2016”

Liczba wszystkich spraw w toku wynosi 166. Najstarsze – 9 – pochodzą z 2013 roku. Z 2014 roku czeka na rozpoznanie 23, z ubiegłego – 76, a w tym na rozstrzygnięcie czeka już 58 nowych spraw. Co to za sprawy?

Według tzw. Repertorium K (wnioski o stwierdzenie zgodności ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych z Konstytucją oraz zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie) czeka na wyrok 67 spraw.

Liczba skarg konstytucyjnych, do których ma prawo każdy obywatel, jest nieco mniejsza – 56.

W repertorium P (pytania prawne sądów) czeka 38 spraw.

Repertorium U (wnioski o stwierdzenie zgodności przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwowe z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi lub ustawami) czekają 4 sprawy

Wreszcie jest jeden wniosek Kp (wnioski Prezydenta RP o stwierdzenie zgodności z Konstytucją ustaw przed ich podpisaniem albo umów międzynarodowych przed ich ratyfikacją) - z 2015 roku.

Takie wyliczenie ma jednak sens tylko wtedy, gdy za konkretnymi sygnaturami dostrzega się istotę pytania, skargi czy wniosku. Każdy zainteresowany obywatel może bez trudu sprawdzić na internetowych stronach Trybunału, jakie sprawy czekają w kolejce do rozstrzygnięcia , jaki skład orzekający zajmuje się poszczególnymi sprawami, czy wpłynęły już dokumenty stanowiska) od uczestników postępowania, co w nich jest, jaki jest przebieg wydarzeń (data wpływu do Trybunału, treść wniosku, data wydania postanowienia o nadaniu sygnatury i wyznaczeniu składu sędziowskiego) itd. Jawność poczynań Trybunału jest rękojmią budowy zaufania do samej instytucji, jak i do orzeczeń. Dostępne są nie tylko kalendarz i dokumenty wnioskodawców, ale także stanowiska uczestników, przekazane na piśmie, są w całości jawne.

Poprzednia 12 Następna

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.