TK



20 lat funkcjonowania prokuratorskich struktur do spraw przestępczości zorganizowanej

Andrzej Seremet| Eurojust| korupcja| Marek Jamrogowic| Mirosław Schossler| Prokuratura Generalna| przestępczość zorganizowana| Ryszard Rychlik

włącz czytnik

Jednocześnie w czerwcu 1994 roku rozpoczęto organizowanie Wydziałów VI do Spraw Przestępczości Zorganizowanej w ówczesnych prokuraturach wojewódzkich, a następnie okręgowych. Pierwszy taki wydział rozpoczął działalność jesienią 1994 roku w Prokuraturze Wojewódzkiej we Wrocławiu, a kolejne - w okresie do 1 lipca 1995 roku - w prokuraturach wojewódzkich w Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Białymstoku, Bydgoszczy i Szczecinie.

W 1999, 2001 i 2005 roku powołano w następnych prokuraturach okręgowych 9 takich wydziałów.

Od połowy 2001 roku rozpoczęto także budowę drugiego szczebla pionu do spraw zwalczania przestępczości zorganizowanej na poziomie prokuratur apelacyjnych.

Zadaniem powstałych w prokuraturach apelacyjnych Wydziałów II do Spraw Przestępczości Zorganizowanej było z jednej strony prowadzenie postępowań tej kategorii o największym ciężarze gatunkowym, a z drugiej – nadzór instancyjny nad śledztwami prowadzonymi w Wydziałach do Spraw Przestępczości Zorganizowanej, usytuowanych w prokuraturach okręgowych.

Na szczeblu centralnym jednostką koordynującą i nadzorującą pion do spraw przestępczości zorganizowanej było Biuro do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Począwszy od 1 października 2007 roku pion ten został scentralizowany na poziomie Prokuratury Krajowej i w jego skład oprócz Biura do Spraw Przestępczości Zorganizowanej weszło 11 jego wydziałów, które zastąpiły dotychczasowe Wydziały do Spraw Przestępczości Zorganizowanej umiejscowione w prokuraturach apelacyjnych i okręgowych.

W 2009 roku po raz kolejny zmieniono strukturę pionu,  ponownie tworząc Wydziały do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w ramach prokuratur apelacyjnych, pozostawiając jednocześnie na szczeblu centralnym Biuro do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej spełniające w stosunku do tych wydziałów rolę organu nadzorującego i koordynującego.

Wraz z utworzeniem Prokuratury Generalnej w dniu 31 marca 2010 roku pion do spraw przestępczości zorganizowanej objął również problematykę dotyczącą ścigania korupcji, niemniej zmiana ta miała przede wszystkim charakter formalny, związany z uzupełnieniem dotychczasowej nazwy, bowiem już znacznie wcześniej jego działalność faktycznie obejmowała ściganie szeroko rozumianych przestępstw o charakterze korupcyjnym.

Obecnie strukturę tworzy 11 Wydziałów do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji funkcjonujących w prokuraturach apelacyjnych oraz Departament do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Generalnej.

Łącznie w wymienionych jednostkach obowiązki służbowe wykonuje 155 prokuratorów, wspieranych przez ponad 190 urzędników, asystentów, analityków i innych pracowników prokuratury.

Wydział Informacji i Kontaktu z Mediami Prokuratury Generalnej
Prokuratura Generalna

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.