TK
Adwokaci proszą RPO o stanowisko w sprawie ustawy o Policji
Andrzej Zwara| czynności operacyjne| Fundacja Panoptykon| GIODO| HFPC| NRA| RPO| Trybunał Konstytucyjny| Ustawa o policji
włącz czytnikO zajęcie pilnego i jednoznacznego stanowiska wobec projektowanych zmian ustawy o Policji zwrócił się Prezes NRA Andrzej Zwara do Rzecznika Praw Obywatelskich dr. Adama Bodnara.
- Prace legislacyjne zmierzające do uchwalenia Senackiego projektu ustaw o zmianie ustawy o Policji są w toku. Poważny charakter, a także ilość zastrzeżeń co do zgodności tego projektu z gwarantowanymi konstytucyjnie podstawowymi prawami i wolnościami jednostki, wskazują na konieczność pilnego i jednoznacznego zajęcia stanowiska wobec projektowanych zmian przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Co więcej, zabranie głosu przez Rzecznika jest również pożądane ze względu na fakt, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 23/11, którego wykonanie jest celem omawianego projektu, został wydany na skutek postępowania zainicjowanego wnioskiem pochodzącym od Rzecznika Praw Obywatelskich.
Oto treść pisma do RPO, które przedstawiamy w całości [Red. OK]:
W dniu 5 sierpnia 2015 r. Sejm RP odrzucił w pierwszym czytaniu Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 3765) i skierował go do Komisji Spraw Wewnętrznych z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji do Spraw Służb Specjalnych oraz Komisji Obrony Narodowej. W związku z powyższym, Naczelna Rada Adwokacka apeluje do Rzecznika Praw Obywatelskich o zabranie stanowiska względem projektowanych zmian.
Proponowana ustawa, w aktualnej postaci, ma dążyć do wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 lipca 2014 r. (sygn. akt K 23/11) stwierdzającego niezgodność niektórych przepisów obowiązującej ustawy o Policji i niektórych innych ustaw z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 1055).
Jednak projekt ten budzi poważne zastrzeżenia w zakresie jego zgodności z podstawowymi prawami i wolnościami jednostki gwarantowanymi w Konstytucji RP. Wyraz tym zastrzeżeniom dały m.in. Naczelna Rada Adwokacka, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Prokurator Generalny, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Fundacja Panoptykon.
W ocenie Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęcie ustawy w kształcie zaproponowanym przez Senat godziłoby w prawa i wolności jednostki, stwarzając możliwości inwigilacji obywateli bez właściwego nadzoru. Dla przykładu wskazać tu należy m.in. na zbyt ogólnie określony zakres środków możliwych do stosowania w ramach kontroli operacyjnej czy brak uregulowania obowiązku informowania osób objętych kontrolą operacyjną o fakcie jej prowadzenia. Senacki projekt ustawy nie wprowadza rzetelnych i efektywnych mechanizmów zapewniających obiektywną, niezależną kontrolę nad działalnością Policji oraz innych służb w zakresie stosowania czynności operacyjno-rozpoznawczych. Ponadto, projekt ten stanowi również próbę wprowadzenia, niedopuszczalnych w demokratycznym państwie prawnym, ograniczeń w zakresie ochrony tajemnic zawodowych, w tym tajemnicy obrończej, adwokackiej, radcowskiej, notarialnej, lekarskiej i dziennikarskiej, które z założenia służą ochronie praw i wolności.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
TK: część przepisów o zbieraniu informacji za pomocą środków technicznych w działaniach operacyjnych jest niezgodna z konstytucją
Reakcje na wyrok Trybunału o bilingach
Określenie katalogu zbieranych informacji o jednostce za pomocą środków technicznych w działaniach operacyjnych; zasady niszczenia pozyskanych danych
Uprawnienia służb policyjnych i specjalnych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.